Uzaktan yükseköğretimde ölçme değerlendirme ve Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemi uygulaması
Measurement and evaluation in distance higher education and an application in Anadolu University open education system
  1. Tez No: 235195
  2. Yazar: ERDAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Eğitim bir hizmet üretim sistemi olup bu sistemin kontrol işlevi ölçme değerlendirme yoluyla sağlanır. Açık ve uzaktan eğitimde girdi ve özellikle süreçler farklılık göstermekle birlikte öğrenme çıktılarının yüzyüze eğitim modellerinden farklı olması öngörülmez. Ancak açık ve uzaktan eğitimin farklı nitelikleri -eğitim süreci, öğrenen ve öğretim elemanının farklı mekanlarda olması, çok sayıda öğrenci bulunması vb.- bunlara uygun ölçme değerlendirme yaklaşımlarının uygulanmasını gerektirir.Bu tez çalışmasında açık ve uzaktan eğitimde ölçme değerlendirme konusu ele alınarak öncelikle ölçme değerlendirmenin önemi ve ölçme değerlendirme ile ilgili kavramlar üzerinde durulmuştur. Türk yükseköğretiminin, Avrupa Birliği ülkelerindeki yüksek öğretimin ve dünyanın önde gelen uzaktan eğitim veren kurumlarının ölçme değerlendirme sistemleri incelenmiştir.Tezin uygulama kesiminde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi ölçme değerlendirme uygulamaları detaylı olarak incelenmiştir. Sınavlarda farklı ölçme yaklaşımları kullanıldığında karşılaşılabilecek durumlar araştırılmış ve sonuçları sunulmuştur. Geçmiş dönem başarı değerleme (sınav) yaklaşımları ve bunların sonuçları istatistiksel olarak analiz edilerek mevcut durumdaki başarı dağılımları, incelenmiş ve yeni bir değerleme yaklaşımı ihtiyacı tartışılmıştır. Başarı değerlemesinde bağıl değerlendirme yaklaşımı uygulanması durumunda sistemin nasıl davranacağına ilişkin modeller sınanmış ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is a service production system and measurement and evaluation provide a control function in this system. Although input and processes are relatively different in open and distance education systems, learning outcomes are not assumed to be different than face-to-face education models. However, certain distinctive features of open and distance education ?such as educational process, higher number of students and that learners and teachers are in different locations? require the application of the appropriate measurement and evaluation methods suitable to these requirements.This dissertation deals with measurement and evaluation concepts in open and distance education and its importance. It also examines measurement and evaluation systems of leading distance education institutions in the world and other higher education systems in Turkey and European Union.As for the application phase of the dissertation, measurement systems applied at Anadolu University Open Education System are analyzed in detail. Some possible results of the application of different measurement approaches are investigated and the results are presented. The exams administered in the past and their results are analyzed statistically and distribution of achievements at the present situation is evaluated and the need for a new measurement approach is discussed. Finally, some models regarding the response of the system when relative assessment approach is used are tested and the results are presented accordingly.