Geçmişten günümüze Trakya Bölgesi'ndeki çömlekçilik merkezleri
The pottery centers in Thrace region today from the past
  1. Tez No: 235223
  2. Yazar: DUYGU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Trakya tarihsel ve kültürel olarak Anadolu'dan farklı bir bölge olmasına rağmen Anadolunun bütünleyicisi, köprüsü olmuştur.Tarih öncesinde önemli bir yere sahip olan bu bölge üzerinden çeşitli geçişler söz konusu olumştur. Bu geçişlerde gelenler hangi bölgeden gelirse gelsin, diğer bölgeye geçmeden olan geçişlerde burada farklı bir uyum süreci geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu durumlar sonucunda Trakya'nın basit bir köprü olmadığı ortaya çıkmaktadır.Bu durum Trakya'nın uygarlık tarihi içindeki yerinin anlaşılmasını her ne kadar güçleştirmekte ise de araştırma açısından çok daha canlı ve çok yönlü bir süreci de yansıtmaktadır.Trakya Bölgesi'nde, Avcılık ve Toplayıcılık Dönemi'nden ( Paleolitik Çağ: M.Ö. 1 Milyon ? M.Ö. 12000) yakın tarihe kadar birçok farklı topluluk yaşamını sürdürmüştür.Bu nedenle Bölge'de insanlığın oluşumunun en erken aşamalarına kadar giden geçmişin izlerini bulmak mümkündür.Özellikle Kırklareli tarih öncesi konum itibariyle dikkat çeken pek çok antik yerleşim merkezine sahip bir ilimizdir.Kırklareli ilinin bulunduğu kesimin önemli ölçüde dış etkenlere kapalı kalmış olmasından dolayı Kırklareli Trak kültürünün en iyi korunduğu bölgedir.Cumhuriyet Dönemi'nde Atatürk'ün bölgenin kültür tarihinin önemini görüp kazı çalışmalarını başlattıktan sonra aralıklı olarak günümüze kadar devam eden kazı çalışmaları sonucu bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ortaya çıkmasıyla birlikte en eski mesleklerden biri olan çömlekçilikte ortaya çıkmıştır.Trakya Bölgesi'nde tarih öncesine ait birçok çömlekçilik merkezi bulunmuştur.Trakya'da 19.yy ortalarına kadar çok yaygın olan çömlekçilik ve çömlekçi çarkı kullanımı yıllar geçtikçe giderek azalarak günümüzde yok olmaya yüz tutmuştur.Yaptığım araştırmalar sonucu araştırma sonucu Trakya Bölgesi'nde günümüzde sadece Kırklareli'nde bir tek atölye kalmıştır. Yok olmaya yüz tutmuş bu meslek, bu son atölye de kapılarını kapattıktan sonra ne acıdır ki çömlekçilik son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although Thrace is a different region from anatolia as historically and cultural, it is the integrative, the bridge of Anatolia.There were some important passages form this prehistorically important place. In this passages people coming from anywhere else had lived a coherence process here. According to this conditions it is obvious that Thrace is not a simple bridge.Although this condition makes Thrace?s place in civilization history harder, it reflects a very live and oriented process in a research view.From Hunting Term and Collecting Term ( Paleolytic Century B.C 1 Milion ? B.C. 12000) to near term many society had lived here.By this way it is possible to find the prints of history till early humanity formation.Espacially Kırklareli is a charming city since it has many antic cities related to its prehistorical situation.Since Kırklareli is a widely closed city to outside affects, it is the best place where the Trak culture is saved.In the republic Term results of the excavations started and continued with the foresight of Atatürk about regions importance on culture history, many civilization occured with a very important jop the pottery.Many pottery centers were found regarding to prehistory in Thrace region.The pottery and the usage of pottery wheel which are very popular until the mids of 19th century had become decreasing and today it tends to dissappear.As a result of my researches, There is only one workshop live in Kırklareli. The job which become disappearing will last after this one last unfortunately.