16. y.y. Avrupa kadın giysisi kol formları ve alternatif yeni tasarımlar
Sleeve shapes of European women clothings in 16th century and alternative new designs
- Tez No: 235224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVBAHAR GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
On altıncı yüzyıl Avrupa kadın giysisi kol formlarının incelendiği bu tez çalışmasının, yeni kol formu tasarımlarına kaynak teşkil edeceğine inanılmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasına tarihsel bir temel kazandırmak amacıyla hem 16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar ulaşmış giysi kolu formları, kalıpları ve sanat eserleri incelenmiş hem de dönemin sosyal yapısını anlayabilmek için tarihsel bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca tez çalışmasının teknik bir alt yapıya da ihtiyaç duyduğu düşünülerek çalışmada temel kol kalıplarına da yer verilmektedir. Yine tez içerisinde yapılan bu araştırmanın yeni tasarımlara bir temel oluşturabileceğinin göstergesi olarak beşinci bölümde yeni tasarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is believed that this thesis which surveys the sleeve shapes of ladies clothing in 16th century, will be a guide for new designs of sleeve forms. Accordingly, in order to give a historical back ground, it is examined both sleeve forms, patterns and art works which were used from 14th century to 21st century. Also, it is done a historical research in order to understand the social structure of that period. Furthermore, it is given the essential sleeve patterns by considering the thesis needs a technical platform. Finally, it is shown new designs to provide a basis for new ideas in chapter 5.