Bir anlatım aracı olarak erotik ve tiyatro estetiğinde kullanımı
Erotic as a means of expression and use of it in theater esthetic
- Tez No: 235226
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, evrim sürecinde cinselliğin estetize edilmesiyle ortaya çıkan erotizmin, tiyatro sanatıyla olan ilişkisini irdelemeyi amaçlamaktadır. Çağlar boyunca güçlü bir anlatım aracı olarak ele alınan erotizmin, tiyatro sanatındaki kullanım amaçları ve yöntemlerinin tespit edildiği bu tezde, tiyatro sanatındaki erotizmin genel tarihçesi, uygulandığı dönemlerin cinsellik algısı ışığında netleştirilmeye çalışılmıştır.Bu hedef doğrultusunda, cinselliğin üreme işlevinden erotiğe evrim süreci içinde geçirdiği fizyolojik ve düşünsel dönüşümler saptanmış, erotik olanın kültür ve sanat olguları içinde bir anlatım aracı olarak kullanılmasının temellerine değinilmiştir. Bu temeller doğrultusunda, erotik anlatım aracının tiyatro dilindeki kullanım alanları tespit edilmiş, Antik Yunan tiyatrosundan günümüze kullanım şekilleri ve kullanım amaçları netleştirilmek istenmiştir. Buna ek olarak, Türk Tiyatrosundaki erotik anlatım biçiminin tarihsel gelişiminin de incelendiği bu çalışmada, dönemlerin cinsellik algısını etkileyen gelişmeler ışığında, erotik anlatım aracı kullanımının cinsellik algısıyla ilişkisi ortaya konulmaktadır.Tiyatro sanatındaki erotik anlatım biçimlerinin, oyun metinleri ve aktarımlar dışında, mümkün olduğunca sahne üstü uygulamalarıyla da örneklendiği bu çalışmada, erotik anlatım aracının gelişim ve değişimlerin tiyatro sanatı üzerindeki etkileri de ortaya konulmak istenmiştir.Kısaca bu çalışma, tiyatro sanatında uygulanan erotik anlatım biçiminin, çağın cinsellik algısıyla olan ilişkisi üzerinden, tiyatro ve erotizm bağının etkin kullanımının sağlayacağı yararların tespit edilmeye çalışıldığı, böylelikle bu anlatım aracının tiyatro sanatında daha nitelikli kullanılmasına yardımcı olmanın hedeflendiği bir yaklaşımı içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at explicating the relation between the art of theatre and eroticism which is created by the aesthetical expression of the sexuality in the process of evolution. In this thesis, it is endeavoured to be stated the methods and objectives of using eroticism, which has been considered as a powerful way of expressing something for ages in the art of theatre, and in the light of perception of sexuality, it is tried to be clarified the short history of eroticism in the art of theatre.In the direction of this aim, the process of evolution from the reproduction function of sexuality to physiological and ideological one is stated and it is mentioned of the basis of using the erotic one as a means of expression in culture and art phenomenon. In the direction of these bases , the scope of using the means of expression of the erotic one is determined in theatre language, and it is aimed at clarifying the ways and objectives of using it from the Antique Greek Theatre to nowadays. In addition to this, this thesis analyzes the historical perspective of the use of erotic expression in Turkish Theatre. In the light of the developments that has affected the perception of sexuality of every period, it is determined the relationship between the use of means of sexual expression and the perception of sexuality.In this thesis, the ways of erotic expression in art of theatre, beside playscripts and anecdotes, it is tried to be given examples from the stage as much as possible, and it is aimed at to display the effects of changings and developments of the means of erotic expression on the art of theatre.Briefly in this thesis, by using the connection between the perception of century?s sexuality and the way of erotic expression which is used in the art of theatre, it is tried to be determined the benefit of using the link between the theatre and eroticism efficiently, so it contains an approach which is aimed at helping to use the means of this expression more effectively.