1980 sonrası İzmir'de Alevi örgütlenmeleri ve bu örgütlerin Alevi kimliği açısından önemi
Alevi organizations after the 1980s in İzmir and their importance for the Alevi identity
  1. Tez No: 235234
  2. Yazar: SERAP BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYHAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1980 sonrası İzmir'de yer alan Alevi örgütlenmelerinin amaçları, önemleri ve faaliyetleri ile bu örgütlerin Alevi kimliğinin korunması ve yeniden üretilmesi süreçlerindeki işlevlerini konu alan araştırmamız sosyolojik bir alan araştırmasıdır. Yapılan araştırmada son yirmi yılda ortaya çıkan çeşitli Alevi örgütlerinin, Alevi kimliği üzerindeki etkileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla İzmir ili içinde bulunan bazı Alevi örgütlerinin işlevleri, amaçları, özellikleri ve tüzükleri araştırılmıştır. Alevilerin kendi kimliklerini tanımlama, yaşama ve yaşatmada bu derneklerin ne tür işlevler üstlendikleri ve derneklerin bu konuda ne gibi faaliyetlerde bulundukları yapılan katılımlı gözlem ve uygulanan anketlerle saptanmıştır. Alevi örgütleri konusundan önce, Alevi kimliğinin tanımlaması amacıyla öncelikle çeşitli kimlik türlerine değinilmiş ve sonuç olarak Alevi kimliğinin kültürel bir kimlik olduğu tezi savunulmuştur. Ayrıca araştırmada kentleşmenin Alevi kimliği üzerindeki etkileri de belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçlardan yola çıkılarak İzmir'de yer alan, Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ile Cem evlerinde yapılan katılımlı gözlemler ve anket çalışması ile bu örgütlerin betimsel analizleri sunulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 9.0 programı ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Yaptığımız araştırma, kavramsal çerçeve, araştırma yöntemi ve araştırma bulguları olmak üzere üç bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover the main objectives, importance and the activities of the Alevi Organizations developed after the 1980s in Izmir. Also, this empiric sociological study it intends to uncover the importance of Alevi organizations for the Alevi Identity as well as their roles and functions they play in order to protect and reproduce the Alevi identity. In this study we try to discover the affects of Alavi organizations on the Alevi identity that established in last twenty years. For this, we examined the aims, functions, futures and the principles of some of the Alevi organizations in Izmir. Participatory observation and structured questioner used in order to examine the functions and the activities undertaken by these organisations in order to identify, protect and maintain the Alevi identity. Before we examine the Alevi organisations, we dealt with the definitions of various identity types and defined Alevi identity accordingly. Than we argue that Alevi identity is a cultural identity. In addition, we tried to find out the impacts of urbanization on Alevi identity. To do this, we examined, by using participatory observation and structured questionnaire, some of Alevi organizations such as Pir Sultan Abdal Culture Association, Hacı Bektaş Veli Culture Association, and Cem evleri in Izmir. The data gathered from the fieldwork analyzed by using the SPSS 9.0 software program and interpreted. This study comprised of three sections: the conceptual framework, methodology and ethnics, and the findings of the fieldwork.