Ticari açıklık ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine ekonometrik bir uygulama (1980-2006)
The relationship between trade openness and economic growth: An econometric application on Turkey (1980 -2006)
- Tez No: 235258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ticaret alanında yaşanan küreselleşmenin bir sonucu olarak ticari açıklık, ülkelerin dış dünya ile ne derece entegre olduğunun bir göstergesidir. Türkiye, 1980'den itibaren dışa yönelik stratejiye geçmiş ve bu yıldan sonra ticari açıklık oranındaki artış hız kazanmıştır. Çalışmanın amacı, ticari açıklık ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Türkiye açısından test etmektir. Bu amaçla çalışmada, 1980-2006 dönemi baz alınarak yapılan Granger nedensellik testi sonucunda ticari açıklıktan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. VAR modeli çerçevesinde gerçekleştirilen etki-tepki analizi sonucunda, ticari açıklık oranındaki bir birimlik standart sapma şoka, GSYİH'nın pozitif yönde tepki verdiği ve varyans ayrıştırması sonucunda ise GSYİH'daki değişimin kaynağının en yüksek oranda ticari açıklık oranı tarafından açıklandığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ticari açıklıktaki değişimin temel kaynağının ise giderek artan oranda makine-teçhizat harcamalarında ve daha sonra beşeri sermayede olduğu görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Ticari Açıklık, Ekonomik Büyüme, Granger Nedensellik Testi, VAR Analizi
Özet (Çeviri)
As a result of globalization experienced in trade area, trade openness is an indicator of what degree the countries are integrated with external world at. Beginning from 1980, Turkey proceeded to foreign oriented strategy and after this year, the trade openness ratio gained acceleration. The objective of this study is to test the relationship between trade openness and economic growth from Turkey point of view. On this purpose, as a result of Granger Causality Test realized, based on the period 1980 ? 2006, it was found that there was one-way causality relationship toward economic growth from trade openness. As a result of cause ? effect analysis realized in the framework of VAR Model, it was concluded that GNP reacted in positive ways against one unit of standard deviation shock in the trade openness rate; and as a result of variance analysis, the source of the variation in GNP was explained by trade openness rate in the highest level. It was seen that the primary source of the variation in trade openness exists in the expenses of machine-equipment in increasing rates and then human capital.KEY WORDS: Trade Openness, Economic Growth, Granger Causality Test, VAR Analysis