Finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme: Türkiye üzerine ekonometrik bir analiz (1998-2017)
Financial liberalisation and economic growth: An econometrci analysis on Turkey (1998-2017)
- Tez No: 581559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1980'lerden sonra gelişmekte olan ülkelerin yoğun katılımıyla artan küreselleşme olgusu, mal akımlarının yanında finansal hareketliliği de önemli ölçüde artırmıştır. Finansal serbestleşme olarak adlandırılan bu olgu, piyasalar arası sınırların ortadan kalkmaya başladığı yeni süreçte, sermaye hareketlerinin ülkelerin iktisadi büyümeleri üzerinde ne tür etkilere konusunda yoğun tartışmalara neden olmuştur. Türkiye için 1998-2017 dönemine ait üçer aylık reel GSYİH büyüme oranı, ticari açıklık oranı ve finansal açıklık oranı değişkenlerine ait zaman serileri kullanılarak yapılan ekonometrik analiz sonucunda; finansal dışa açıklıktaki %1 artış büyümeyi %0,58 artırırken, ticari dışa açıklığın %1 artması durumunda büyüme %0,69 azalmaktadır. Analiz sonuçlarına finansal dış açıklıktan GSYİH'ye doğru tek yönlü pozitif nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ticari dışa açıklık ile gerek finansal dışa açıklık gerekse de GSYİH arasında herhangi bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization phenomenon which increased after the 1980s with the participation of developing countries, increased financial mobility significantly as well as goods flows. This phenomenon, called financial liberalization, has led to intense debates about the effects of capital movements on the economic growth of countries in the new process in which inter-market boundaries have disappeared. In this study; an econometric analysis was conducted by using time series of real monthly gross domestic product (GDP), trade openness and financial openness variables for the quarterly period of 1998-2017. As a result of this study; 1% increase in financial openness increased the growth by 0.58%, and 1% increase in commercial openness decreased the growth by 0.69%. On the other hand one-way positive causality relationship was determined from financial openness to GDP. And there was no causal relationship from trade openness to financial openness and GDP.