Ceza Muhakemesinde tanık koruma
Witness protection in Criminal Procedure
  1. Tez No: 235266
  2. Yazar: YUSUF SOLMAZ BALO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Gelişen yeni suçluluk durumları, organize şekilde işlenen suçlar ve terör suçlarıyla mücadele kapsamında, hâlen ceza muhakemesinde değerini koruyan tanık beyanı deliline sahip kişilerin yalnız bırakılmaması gerektiği gerçeği karşısında; Bu çalışmada, özellikle tehlike altında bulunan tanıklar bakımından tanık koruma hukukunun yoğun bir şekilde uygulandığı ülkelerin mevzuatı ve AİHM kararları göz önünde tutulmak suretiyle, ceza muhakemesinde tanığın ve tanık beyanı delilinin durumu, bu delilin sorunları, tanığın korunması gerekliliği, ceza muhakemesinde tanık koruma yöntemleri ile bu yöntemlerin sanık hakları ve bir kısım ceza muhakemesi ilkeleri karşısındaki sınırları ve menfaatlerin denge noktası belirlenmeye çalışılmaktadır.Bu kapsamda olmak üzere, 5726 sayılı Kanun Tanık Koruma Kanunu ile kabul edilen tanık koruma sisteminin, bu ilkeler ve AİHM içtihatları karşısında değerlendirilmesi, yaşanabilecek muhtemel sorunların tespiti ve önerilerin sunulması tezin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the arise of new offences and the need for protecting the people whose testimony are still of great importance in criminal procedure in respect of combating terrorist and organized crimes; the purpose of this study is to determine the role of the protected witness statements, the need and the methods of witness protection in criminal procedure, the limits of these methods against the rights of defense and criminal procedure principles and to settle the balance between those rights, by taking in to account the ECHR case law and legislation of countries in which witness protection law is effectively implemented with regard to the intimidated witnesses.In this context; the evaluation of witness protection system adopted by Witness Protection Law, number 5726, in respect of criminal procedure principles and ECHR case law, the identification of possible problems and solution proposals, constitute important parts of the thesis.