Ceza muhakemesinde tanık beyanı delili
Witness statement under criminal procedure
  1. Tez No: 407890
  2. Yazar: TUGAY AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tezin konusu tanık beyanı delilinin hukuka uygun olarak elde edilmesidir. Bu nedenle hem 5271 sayılı Cmk 43-61 maddeleri arasında düzenlenen tanık ve tanıklık müessesesine ilişkin hükümler hem delilerin yargılamada ortaya konulması, tartışılması ve değerlendirilmesine dair 5271 sayılı yasada yer alan düzenlemeler incelenmiştir. Tez safahatında doğrudanlık ilkesine dikkat çekilerek hem tanığın beyanına konu olan bilginin tanık tarafından doğrudan öğrenilmiş olmasının hem de tanık beyanlarının sübut konusunda karar verecek olan makam huzurunda doğrudan sözlü olarak ortaya konulmasının önemi vurgulanmış aynı zamanda tanığın uyuşmazlığın taraflarının huzurunda dinlenmesinin adil yargılamanın gereksinimi olduğu ortaya konulmuştur. Tanık beyanı delilinin kaynağının insan olması nedeniyle bu delilin sağlamlığının saptanmasında insana özgü fiziksel, psikolojik, duygusal durumların olduğu bunun yanında soruşturma organları tarafından yapılan bir takım işlemlerin de delilin sağlamlığını etkilediğinin altı çizilmiş, tanığın tarafsız olması gerekliliğinden hareketle yargılama süjelerinin tanık sıfatıyla dinlenip dinlemeyecekleri de tez konusu kapsamında incelenmiştir. En nihayetinde insan onurunu koruma amacı çerçevesinde yasak deliller kurumu ve tanık beyanının elde edilmesinde ortaya çıkan hak ihlalleri de gözetilerek hukuka uygun adil ve güvenilir bir tanık beyanı nasıl elde edilir buna ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on legal procurement of witness statement as evidence. Consequently, both provisions under Articles 43-61 of the Code of Criminal Procedure numbered 5271 (“CCP”) setting out the witness and other provisions of the CCP regarding the submission, discussion and examination of the evidences during the trial have been examined. Drawing attention to the principle of directness in course of the thesis, the importance of direct acquisition of the information subject to the statements of by the witness is emphasized, as well as direct and verbal submission of such witness statements before the court which is competent to rule on the certainty of the witness statements. Concurrently, the requirement of hearing the witness in presence of the parties of the dispute is put forward. It has been underlined that, since witness statement evidence's source is the human being, physical, psychological and emotional conditions should be considered in order to verify the correctness of the said evidence and also certain procedures conducted by the investigation authorities affect such correctness, in addition it is examined in scope of the thesis if the subjects of the trial can be subject to hearing as witnesses considering the fact that the witness should be impartial. Ultimately, in scope of the goal of the protection of human dignity, having examined the illegal evidences and the violations arisen in course of the procurement of witness statement, an effort has been made on how legal, fair and reliable witness statement can be reached.