Ceza muhakemesi hukukunda tanığın korunması
The protection of the widness in kriminall procedure law
  1. Tez No: 208493
  2. Yazar: SERDAL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tezimizde tanığın anlamı, vermiş olduğu beyanın delil değeri ve korunması yolları incelenmiştir. Konu iki bölüm halinde incelenmiş olup, birinci bölümde; tanık kavramı, ispat araçları içindeki tanık beyanının önemi, tanığın diğer muhakeme süjelerinden farkı, hak ve yükümlülükleri, dinlenmesi usulü ve tanığı korumaya yönelik alınacak tedbirlerin muhakeme hukuku ilkeleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde; korunmaya en muhtaç oldukları örgütlü suç kavramı ve bu tür suçlarda tanığın önemi, tanığı korumaya yönelik mevcut yasalardaki düzenlemeler incelenmiştir. Ceza muhakemesinde tanığın korunması, özellikle tehlikede olmaları nedeniyle korunması gereken tanıklar çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Bu tanıklar özellikle organize suçlarda tanıklık yapmaları nedeniyle örgütün hedefi haline gelmektedir. Örgütlü suçlarda tanık bulmak bu sebeple neredeyse imkansızdır. İşte özellikle bu tür suçlarda tanıklar mutlaka korunması gerektiğinden çalışmamızda örgütlü suç ve bu tip suçlarda tanık koruma kavramına önem verilmiştir. Konu ile ilgili mevcut yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Tanık korumanın önemi nedeniyle tanık koruma kanun tasarısı düzenlenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde bu düzenleme de ayrıntılı olarak anlatılarak çalışmamıza son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the meaning of witness, the evidence value of the declaration he gives, and the ways of protection of witness have been examined. The subject has been examined as two parts. The first part covers the concept of witness, the importance of witness? declaration in ways of proof, the difference of the witness from other legal means of criminal procedure witness and the rights and duties, the procedure of hearing of to the witness. Additionally, this study also examines the relationship between the measurements for the protection of the witness and the principles of Criminal Procedure Law. The second part of the study is based on the idea that the witness more neccesserily be protected in case of organized crimes. Thus, the existing legal regulations on the protection of witness in case of organized crimes are examined relatively in detail. In this sense, the protection granted for the witness has a great importance because of their delicate position in Criminal Procedure. Since these kind of witnesses usually become a target of crime organization. For this reason it?s almost imposible to convince witnesses to take the stand. For the reasons stated above, the subject of our thesis is ?The Protection of the witness in Criminal Procedure Law?. Having of a great importance ?Drafting Law on Protection of witnesses? is also given place within this part of this study.