Uluslar arası ilişkiler teorilerinde güç kavramı ve teknolojik güç içerisinde bor madeninin stratejik önemi
The concept of power in the theories of international relations and strategic importance of boron mineral in terms of technologic power
- Tez No: 235371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Uluslararası ilişkiler alanında yüzyıllardır, ülkelerin dış politikalarına ve ilişkilerine şekil veren, birbirlerine karşı biçimlendiren esas unsurun niteliği tartışılmıştır. Bu tartışmaların merkezinde olan konu ise devletlerin milli gücünü oluşturan unsurlarının yapısıdır.Teknoloji sadece ekonomiyi değil, tüm geleceği şekillendirmekte, milli güç unsuru olarak en başta yerini almaktadır. Günümüzde, teknoloji ve inovasyonda kendine yetebilir ve dünyanın başlıca sanayi güçlerinden biri hâline gelebilmek ile bunu başarmış devletler için daha ileriye geçebilme çalışması dünyanın en büyük mücadelesi olmuştur.Bor, toplumumuzun geniş kesimleri tarafından kabul gören ve teknolojik ilerleme arzusu ile birleşen geniş bir kamuoyu desteğini almıştır. Bu tez çalışması teknikten siyasete oradan sosyal alana ve ekonomiye, ardından uluslararası ilişkilere uzanan Bor madeninin değerlendirimesini verirken uluslararası ilişkiler teorileri içerisinde güç kavramını ve ardından milli güç unsuru içerisinde yeralan teknolojinin bor madeni olan ilişkisini ortaya koymak, bor teknolojilerinin Ülkemiz için önemini ve ifade ettiği anlamı ortaya koyabilmek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics and nature of essential element which has formed foreign policies of countries in the field of international relations during centuries was discussed. The subject at the center of these discussions is power elements of nations.Technology is shaping all the future with economy and taking the fist place as a national power element. The competition of becoming one of the main industrial powers of world with growing competency at science, technology and innovation between the countries which are coming from behind while maintaining and promote their position for the prosperous nations is the utmost contest of world.Boron is adopted by major proportions of our community and took a great public opinion support that accreted with desire of technological promoting. The aim of this master thesis was indicating the importance of Boron mineral that reaches international relations after from technical to political and from social field to economical evaluation and the relation between the technologies placed in national power element after the introducing of power concept in international relations theories and specifying the importance of boron technologies for our Country.