Türkiye'de serbest döviz kuru sistemine geçişin imalat sanayii ihracatı üzerine etkileri: VAR yaklaşımı
The effects of transition to free exchange rate system on manufacturing industry exportation in Turkey: VAR approach
  1. Tez No: 235425
  2. Yazar: AYŞE YAMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de İmalat Sanayi Sektörü, sanayinin ve ihracatın bel kemiği durumunda olan bir sektördür. İmalat Sanayii Sektörü ihracatında gerçekleşebilecek bir artış, dolaylı yollardan da olsa ülke ekonomisine ve sanayi sektörüne direkt olarak pozitif katkıda bulunacaktır.Bu çalışmada 2001 yılı Şubat ayından itibaren uygulanan Serbest Döviz Kuru Sistemi'nin imalat sanayii ihracatına etkileri VAR Yaklaşımı yoluyla araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, döviz kuru, sistem ve politikalarının ihracat üzerine etkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de uygulanmış/uygulanan döviz kuru sistemleri ve imalat sanayii sektörü hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ampirik analiz kısmında kullanılan yöntemler incelenmiş, son bölümde konu hakkında daha önce yapılmış araştırmalara değinilmiş ve ampirik analiz yapılmıştır.Döviz kuru ihracat üzerinde etkilidir ama tek başına yeterli değildir. Önceki yıllardaki ihracat miktarları, girdi maliyetleri, dış ticarette bulunduğumuz ülkelerle aramızdaki ilişkiler, teknolojik yapımız gibi birçok etken ihracat miktarları üzerinde etkilidir.İmalat sanayii ihracatının artırılması için ihracat firmalarının girdi maliyetleri ve vergilerden kaynaklanan sıkıntılar gibi kimi sıkıntıları giderilmeli, üretimde dünya standartlarında teknoloji kullanılmalı, dünya ekonomisinde önemli yere sahip ürünlere ağırlık verilmeli ve dış ticarette bulunulan ülkelerle siyasi ilişkilerin geliştirilmesine çalışılmalıdır.Anahtar Sözcükler1. Döviz Kuru Sistemi2. Türkiye3. İmalat Sanayii4. İhracat5. VAR Yaklaşımı
Özet (Çeviri)
Manufacturing Industry is the backbone of Industry and Exportation sectors in Turkey. Similarly, an increase in the exportation of Manufacturing directly contributes to the Industry Sector and indirectly affects the national economy positively.This study analyzes the effects of Free Exchange Rate System that fulfilling in February 2001 to manufacturing industry exportion with VAR approach. In the first chapter of this study, the influence of foreign exchange rates and its policies upon exportation are referred. In the second chapter, the effects of foreign exchange systems once applicated or in practice on exportation in Turkey are discussed. In the third chapter, the methods used in the empirical analysis section of the study are examined. In the last chapter, previous studies on the same subject are reffered and empirical analysis of the study are made.Foreign exchange rates are effective on exportation but not enough by itself. A lot of factors like; the amount of exports in previous years, entry costs, the relationship with the countries we traded to and our technological structureare effective upon the amount of export.In order to increase Manufacturing Industry Exportation, the problems of the exportation companies based on entry costs and taxation should be eliminated, the technology applied in prduction should meet world standards, the major products in world economics shold be concentrated and finally, the political relationship with the countries we traded should be improved.Keywords1. Exchange Rate System2. Turkey3. Manufacturing Industry4. Exportation5. VAR Approach