1980-2007 yılları arasında Türkiye'de sanayi üretimi ile enerji tüketimi ilişkisi
Relationship between industrial output and energy consumption in Turkey during the period of 1980-2007
  1. Tez No: 235424
  2. Yazar: HASAN ALMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TANJU DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Enerjinin üretim ve tüketim tarafındaki önemi izah gerektirmeyen bir gerçektir. Özellikle 1970'lerde yaşanan petrol krizleri ile birlikte enerji bir üretim faktörü olarak değerlendirilmeye başlanmış ve ekonometrik testlerde yaşanan gelişmeler ile, üretim düzeyi ile enerji tüketimi arasındaki nedensellik ilişkisi araştırmalara konu olmaya başlamıştır. Genellikle GSYİH ile enerji tüketimi ilişkisini araştıran çalışmalarda, ülkelere, dönemlere ve yöntemlere göre değişen sonuçlara ulaşılmıştır. Enerjinin alt türlerine göre ve GSYİH yerine sanayi üretimi gibi değişkenlerin kullanıldığı çalışmalara da son yıllarda rastlanılmaktadır. Bu tez çalışmasında 1980-2007 döneminde Türkiye için sanayi üretimi ile sanayi sektöründeki enerji tüketimi arasındaki nedensel ilişki incelenmiştir. Tez kapsamında yapılan ekonometrik çalışma ile sanayi üretiminde enerji tüketimine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuş olup bu çerçevede politika önerilerine yer verilmektedir.Anahtar Sözcükler1. Enerji2. Enerji Tüketimi3. Sanayi Üretimi4. Enerji ve Kalkınma5. Türkiye Sanayi Sektörü
Özet (Çeviri)
Importance of energy both on production and consumption sides is a clear reality which does not require explanation. Especially after oil crises of 1970s, energy has been evaluated as a production factor and with developments in the area of econometric tests, causality between output level and energy consumption has started to be researched. In these researches, the relationship between output level (usually GDP) and energy consumption explored and different results have been achieved for different countries, periods and methodologies. Some researches with disaggregate energy consumption and industrial output instead of GDP had also appeared in the recent literature. In this thesis, causality between industrial output and energy consumption in Turkey is explored for the period of 1980-2007. Unidirectional causality running from industrial output to energy consumption has been found using the econometrical methodology defined in the thesis and policy implications has been noted in the context of these findings.Key Words1. Energy2. Energy Consumption3. Industrial Output4. Energy and Development5. Turkish Industrial Sector