Uluslararası siyasal sistem bağlamında etnik milliyetçilk temelli şiddet hareketleri
The act of violence on the base of ethnic conflict in the context of international political system
- Tez No: 235514
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İki büyük savaş deneyimi yaşayan dünya devletleri daha iyi bir gelecek için geleneksel güvenlik algılamalarında köklü değişikliklere gitmişlerdir. Yeni güvenlik anlayışına bağlı olarak oluşturdukları politikalar ise bugünkü uluslararası siyasal sistemin yapısını oluşturmaktadır. Aradan geçen zaman içinde tecrübe edilen birçok olay da bu yapının şekillenmesine katkıda bulunmuştur. Ancak, `küresel barış' söylevi ilke edinerek oluşturulan bu yapının sağlamlığı ve dayanıklılığı günümüzde kökleri çok eskiye dayanan ve herkesçe bilinen bir öğreti tarafından test edilmektedir. Öyle ki, bu öğretinin `kimlik' gibi farklılığa dayalı bir olguyla beslenmesi ve yöntemsel tercihini en az kendisi kadar köklü bir geçmişe sahip olan terörizmden yana kullanması onu 21. yüzyıl sorunlarının ilk sıralarına taşımaktadır. Milliyetçilik adıyla ya da ulus-devlet kavramı altında mikro milliyetçilik olarak tabir edilen bu öğretinin terörist taktik ve yöntemleri benimsemesinin bir ürünü olarak ortaya çıkan etnik terörizm, dünyanın farklı coğrafyalarındaki toplum huzurunu tehdit etmektedir. Şiddetin görece kullanımına bağlı olarak iç savaş, katliam, kıyım ve etnik temizlik gibi tabirlerle anlatılmaya çalışılan bu hareketi doğru analiz etmek için konunun tüm bilim disiplinleriyle birlikte, farklı kültür yaklaşımlarını göz önüne alarak tarihsel ve sosyal derinliğiyle ele almak gerekir. Problemin uluslararası siyasal sistem düzleminde irdelenmesi ise ulus içindeki çözümleme çabaları kadar gerekli ve önemlidir.
Özet (Çeviri)
The experience of two global wars has fundamentally changed the perspective of traditional security around the World to have a better future. The result of new approach to security policies has constructed current international political system. Since then many experienced affairs has contributed to formation of its structure. However, solidity of the structure that is based on principle of `global peace? is being tested at the present by widely known doctrine, the Nationalism which was founded upon the early history. Because its argument relies on distinction of identity and, its governance preference claims that it is a party to terrorism, this phenomenon has became a lead issue of 21centry. Ethnic terrorism, which is emerged as a strategy and a method of micro nationalism is used within the concept of Nationalism and nation-state and has became threat to peace of societies around the World. In terms of usage of the violence is phrased as civil war, genocide and ethnic cleansing. However, accurate analysis of this movement requires consideration of this subject within all disciplines and consideration of cultural diversity within its historical and social background. Therefore it is important and necessary to analyze the issue within international politic system, as well as national efforts.