Sporun, bedensel engelli bireylerin ruhsal durumları üzerine etkisinin incelenmesi
The invastigation of effects on psychological symptom status of sports that physically disabled individuals
- Tez No: 235513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Ankara ve Kayseri ilinde spor yapan ve yapmayan bedensel engelli bireylerin son üç ay içinde meydana gelen spor yapma durumlarına göre ruhsal durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Ankara ve Kayseri ilinde spor yapan ve yapmayan 50 kontrol grubu ve 50 deney grubu (basketbol:24, ampute futbol:15, halter:2, okçuluk:5, atıcılık:3, power lifting:1) olmak üzere toplam 100 denek oluşturmuştur.Bu amaç doğrultusunda iki aşamalı bir anket formu hazırlanmıştır. Birinci aşamada deneklere ilişkin sosyo-demografik sorular yöneltilmiştir. İkinci bölümünde ise engellilerdeki ruhsal belirtileri saptamak amacıyla kullanılan Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R) oluşturmuştur. Birinci bölümdeki sorular araştırmacı tarafından hazırlanmış, İkinci bölümde geçerliliği ve güvenirliliği tespit edilmiş olan belirti tarama listesi SCL-90-R doğrudan kullanılmıştır. Anket formlarının uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS programında Mann Whitney U Testi kullanılarak analiz edilmiştir.İncelenen üç aylık dönemde bedensel engellilerin ruhsal durumlarının SCL-90-R alt gruplarının istatiksel veri sonucuna göre öfke dışında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Spor yapan ve yapmayanların ruhsal durumları incelendiğinde, spor yapanlarda öfke yüksek çıkmıştır. Spor yapan ve yapmayanların SCL-90-R alt gruplarına göre ruhsal durumlarını cinsiyete göre karşılaştırdığımızda somatizasyon bayanlarda daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the psychological conditions of the disabled who do sports or don?t do sports. These conditions come out as the result of the sportive activities done in the last three months by these disabled.The paradigms of this research is composed of 100 subjects from Kayseri and Ankara, 50 of these subjects are as control and the other 50 are experiment. ( basketball: 24, ampute football: 15, weightlifting: 2, archery:5, shooting:3, power lifting:1)With this purpose a two-phase survey form was produced. In the first phase socio-demographic questions were asked to the subjects. In the second phase the Symptom Scanning List( SCL-90-R), which is used to determine psychological symptoms, was used. The questions in the first phase were produced by the researcher. In the second phase the SCL-90-R, whose validity and reliability were proved, was directly used. The data gained as the outcome of the survey was analyzed in SPSS programmes using the Mann Whitney U Test.In three months studied in the sub-groups of SCL-90-R according to the statistical datum no meaningful difference except from anger was found dealing with the psychological conditions of the disabled. When the psychological conditions of the ones doing sports or not doing sports studied, the degree of anger was found out to be high. The somatization was observed high in females after the psychological conditions of the subjects; doing or not doing sports, was studied acording to sub-groups of SCL-90-R.