Cessâs'ın 'El-Füsûl' adlı eserindeki asılların tespiti
The fixture of the rules (al-asl) in the 'Al-Füsûl? by the Jassas
  1. Tez No: 235570
  2. Yazar: TAYİP NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
?Cessâs'ın `el-Füsûl' Adlı Eserindeki Asılların Tespiti? isimli bu tez, `Giriş' ve `Sonuç' dışında bir ana bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın `Giriş' kısmında araştırmanın yöntem ve amacı belirlenmiş, Fıkıh Usûlünün Hanefiler açısından gelişimine değinilmiş, Cessâs'ın hayatı ile `asıl' ve `kâide' terimleri hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın ana bölümünde el-Füsûl'deki asıllar tespit edilmiş ve bu asılların yer aldığı konular örnekleriyle birlikte imkân ölçüsünde özetlenmiştir.Sonuç kısmında ise araştırmada ulaşılan veriler maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which is named ?The fixture of the rules (al-Asl) in the `al-Füsûl? by the Jassas? consists of a main chapter apart from an `Introduction? and a `Conclusion?.In the `Introduction?, it has been established the method and the aim of the survey, it is referred to the improvement of the al-fıqh in the context of the Hanafiyyah, it has been given some information about Jassas? life, the terms of `al-Asl? and `al-Qaidah?.In the main Chapter it has been determined rules in `al-Füsûl? and thees rules are summarized placed in topics with examples according to our possibilities.In the Conclusion, the achieved data have been list done by one.