Suriye'de toplumsal dönüşüm ve Arap Milliyetçiliği'nin gelişimi 1860-2000
The social transformation and the evolution of aAab Nationalism in Syria 1860-2000
  1. Tez No: 235582
  2. Yazar: FATİH KORAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT HAKAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Orta Doğu, siyasi, iktisadi ve toplumsal olarak dünyanın en sorunlu bölgelerinden biridir. Bu nedenle, en azından yüzyıllık bir süreçte bu bölge alan araştırmacıları için ilgi çekici bir konu olagelmiştir. Bununla birlikte, toplumsal tarihe gerekli önem verilmediği için bazı önemli noktalar akademisyenler tarafından gözden kaçırılmıştır.Bu özellikle de Arap milliyetçiliği ile alakalı akademik çalışmalar için doğrudur. Birçok akademisyen Arap milliyetçiliğinin ortaya çıkışını bölgenin kendine has özelliklerine rağmen Batı Tarihi kavram ve sonuçlarıyla değerlendirmiştir. Bu nedenle hem bölge tarihini hem de günümüz siyasetini anlama gayretlerinde birtakım çıkmazlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Suriye'de Arap milliyetçiliğini, ortaya çıkışından Hafız Esad döneminin sonuna kadar olan dönemde tekrar değerlendirme girişimidir.
Özet (Çeviri)
The Middle East is politically, economically, and socially one of the most problematic regions of the world. Thus, at least for a century, this region has been an attractive subject for many area researchers. Nevertheless, some extremely important points have been missed out by academicians in the field owing to lack of emphasis for the social history. This is especially true for the academic studies about the Arab nationalism. Many academicians have considered the emergence of Arab nationalism under the results and concepts of Western History in spite of the unique characteristics of the region. Therefore, many dead spaces have occured both in efforts to understand the region history and present-day politics. This study is an attemtp to reevaluate the Arab nationalism in Syria from the emergence of it to the end of Hafez al-Asad era.