Woman figure and the theme of 'madness' in Jane Eyre and Wide Sargasso Sea
Jane Eyre ve Wide Sargasso Sea romanlarında 'kadın figürü' ve 'delilik' teması
- Tez No: 235581
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma edebiyat dünyasının iki tanınmış romanı olan Charlotte Bronte' nin Jane Eyre (1847) ve Jean Rhys' ın Wide Sargasso Sea (1966) adlı eserlerinde `kadın' figürü ve `delilik' temasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, belirtilen önemli konuları iki eser ışığında yakından dikkatle ele almaktadır. Bunun dışında, Victoria döneminde İngiltere'nin genel olarak ekonomik, sosyal, politik durumuna ve sömürgeleriyle ilişkisine değinmektedir. Arka plan ışığında, yazarların bakış açılarını ve söz konusu olan aynı konulara nasıl kendilerine özgü yaklaştıklarını yansıtmaktadır.Giriş bölümünde, söz konusu konularla ilgili ? toplum içinde kadının rolü ve delilikle olan bağlantısı ? döneme ait bir takım tarihsel gerçekler de içeren geçmiş bilgisi verilmektedir.Birinci bölümde, Charlotte Bronte' nin Jane Eyre' de konuyu ele alışı incelenmektedir. Kadın karakterler, özellikle Jane Eyre, detaylı olarak analiz edilmektedir.İkinci bölümde, Jean Rhys'ın Bronte' nin romanının yeniden yazımı olan Wide Sargasso Sea'de aynı konuya yaklaşımı ve farklı bakış açıları gösterilmektedir.Üçüncü bölüm iki romanın hikaye ve anlatım yapısı açısından benzerlik ve farklılıklarını göstererek bir karşılaştırma sağlamaktadır.Son olarak, sonuç bölümü konuyu toparlayan genel bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the `woman figure? and the theme of `madness? in the two well-known novels of the literary world, Jane Eyre (1847) by Charlotte Bronte and Wide Sargasso Sea (1966) by Jean Rhys. The study closely obreves the significant issues in the light of the two works. Apart from that, it hints at the economic, social, and political condition of England and its relation to its colonies in general. In the light of those, the study reflects the writers? point of view and how uniquely they approach the same issues in question.In the Introduction, the background information for the issues in question ? the role of women in society and its connection with madness ? involving some historical facts about the period is given.In Chapter I, Charlotte Bronte?s handling of the theme in Jane Eyre is examined. The woman characters, specifically Jane, are analyzed in detail.In Chapter II, the study shows Jean Rhys? dealing with the same subject in her rewriting of Bronte?s novel, Wide Sargasso Sea and the different perspectives.In Chapter III, comparing and contrasting the two novels in terms of the story and the narrative structure, the study provides a juxtaposition of them.Finally, the Conclusion provides the last overall look.