Finansal entegrasyon sürecinde Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye hisse senedi piyasalarının entegrasyonunun ölçülmesi
Equity market integration between European Union members and Turkey equity markets during the process of financial integration
  1. Tez No: 235627
  2. Yazar: ÖZGÜR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Avrupa Birliğinin en önemli amacı; mallar, hizmetler, sermaye ve kişilerin serbest dolaşımıdır. Avrupa Birliği yasama organları tarafından yapılan düzenlemeler aynı zamanda ekonomik ve finansal entegrasyonun oluşmasına hizmet verme hedefi taşımaktadır. Avrupa Birliğinde euronun tek para birimi olarak kabul edilmesi ve Birlik bünyesindeki finansal piyasalardaki düzenlemelerin Finansal Hizmetler Aksiyon Planı ve Finansal Hizmetler Politikası ile bir takvime bağlanması; Avrupa Birliğinde ekonomik ve finansal entegrasyonun oluşumuna katkıda bulunmuştur.Bu çalışmada amaçlanan; Avrupa Birliği ülkelerindeki blue chip endeksleri ile İMKB-30 endeksinin 2002-2007 dönemindeki günlük kapanış verileri kullanılarak euronun tedavüle çıkması ile finansal hizmetler aksiyon planının hisse senedi piyasalarının entegrasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada Avrupa Birliği ile Türkiye hisse senedi piyasalarının entegrasyonun ölçümünde üç farklı yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler; gün sonu kapanış fiyatlarının kullanılması; verilerin durağanlaştırılıp analize dahil edilmesi ve Finansal Varlık Fiyatlama Modeli'nde yer alan ß katsayısı değerlerinin hesaplanmasıdır
Özet (Çeviri)
The principal aim of the European Union is to ensure the free movement of goods, services, capital and people. The regulations issued by the by the legislative organs of the European Union aim at serving the economic and financial integration. It is thus considered that the adoption of ?Euro? as the single monetary unit and scheduling of the regulations in financial markets within the Union through the Financial Services Action Plan and Financial Services Policy contributed to the forming of economic and financial integration in the European Union.This study aims at examining the effect of the financial services action plan on the integration of the stock markets following the coming into force of ?Euro? by use of the blue chip indexes in the European Union member states and the daily closing data of the IMKB-30 index in between 2002-2007. In this study, three different methods were employed with a view to measuring the integration of the stock markets in the European Union and Turkey. These methods are: (1) The use of final prices at the end of each day, (2) the inclusion of the data in the analysis following stationary time series and (3) the calculation of ß coefficient values in the Financial Asset Pricing Model.