Questioning teletechnologies: A study on the notion of inheritance in Derrida
Teleteknolojileri sorgulamak: Derrida'da miras kavramı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 235626
  2. Yazar: FIRAT BERKSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Jacques Derrida'nın düşüncesinde medya ve teknoloji ile ilgili bir perspektifin izini sürmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Derrida'nın modern teleteknolojileri ele alış biçiminde önemli temaları imleyen miras kavramının bir tartışması sunuldu. Miras kavramının deneyim, yazı ve inanç gibi yapısöküm düşüncesinin temel sorunsalları ile bağlantıları araştırıldı. Modern teleteknolojilerin bağlamlaştırılmasında bu bağlantıların işaret ettiği sorular, Bernard Stiegler ve Jacques Derrida arasındaki felsefi dialogun incelenmesiyle ortaya konuldu. Derrida'nın toplumsal bağın oluşmasında kurucu bir rol atfettiği tanıklık etme deneyiminin, teleteknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber yeni bir bağlam kazandığı tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to trace the perspective on media and technology in Jacques Derrida?s thought. For this purpose, a discussion of the notion of inheritance is presented. This notion marks essential themes in Derrida?s approach to modern teletechnologies. Associations between the notion of inheritance and fundamental questions in the thought of deconstruction such as experience, writing and belief are explored. The questions that arise through the contextualization of modern teletechnologies is put forth by a reading of the philosophical dialogue between Bernard Stiegler and Jacques Derrida. It is argued that the experience of bearing witness, to which Derrida ascribes a constitutive role in the formation of the social bond, obtains a new context by the expansion of teletechnologies.