Marka haczi ve değerlemesi
Harassment brand and valuation
- Tez No: 235628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Marka değerinin doğru belirlenmesi, marka ile ilgili işlemlere sağlam birzemin oluşturacaktır. Farklı marka değerleme yöntemleri bulunmaktadır. Türkiye'dehenüz ciddi bir marka değeri hesaplaması yapılmamıştır. Uluslar arası markaların heryıl açıklanan değerleri bizim için haber ve gıpta konusu olmaktan öteye gitmemiştir.Bunun temelinde hiç kuşkusuz markanın mali değerinin hesaplanması öneçıkmaktadır.İcra ve iflas hukukunun en temel kuralı alacaklının para ile tatmin edilmesiamaçlandığından, ve markanın gayri maddi hak ve bir iktisadi kıymet olarakbelirlenmesi ve günümüzde markanın bir değer taşımasından, ve haczinin mümkünolmasından dolayı, tez çalışmasında ayrıntılı olarak markanın haczedilmesidurumunda uygulanacak işlemler, mevzuatımızdaki eksiklikler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Transactions related to brand will be built on the strong base when the brand equity isdetermined correctly.There are various brand valuations method used.There hasn?tbeen any serious brand equity computationmade yet.Annually declared brand valuesof international companies haven?t been able to go beyond matter of news andemulation for us.The reason for this,without suspect , financial value of brand playsan important role.The fundamental rule of law of bankruptcy aims that The creditor must be satisfiedwith money Since the brand is incorporeal right,deterrmination of economical valueof it, beside, it has value nowadays,and its levy of distress is possible , proceduresduring the confiscation of brand and deficiency of our legislative regulations will beperused in details.