Çocuk kitabı resimlemesinde oyun hamuru (plastilin) kullanımı ve bir uygulama
Usage of plastilina in the children books illustration and an application
- Tez No: 235754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geleneksel resimleme tekniklerinin dışında üç boyutlu farklı bir yaklaşım olan oyun hamuru tekniğiyle bir çocuk kitabı oluşturulan ?Çocuk Kitabı Resimlemesinde Oyun Hamuru (Plastilin) Kullanımı ve Bir Uygulama? başlıklı bu çalışmada, geçmişten günümüze dünya ve ülkemiz gelişiminden söz edilmektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda resimli çocuk kitapları ele alınarak yine dünya ve ülkemizde tarihsel süreçteki gelişimi örnekleriyle incelenmektedir. Kitapların çocuk eğitimindeki öneminden hareketle; okul öncesi ve okul çağı olmak üzere farklı yaş gruplarına ait kitapların çocuklar üzerindeki bilişsel, psikolojik etkilerinden söz edilmektedir. Resimli çocuk kitaplarının eğlence ve eğitim aracı olarak çocuk üzerindeki etkileri incelenmektedir.Çocuk kitabı resimlemesinde kullanılan teknikler incelediğinde tarihsel süreç içinde farklı yaklaşımların uygulandığı görülmektedir. Suluboya, kuru kalem, pastel v.b.geleneksel tekniklerin yanı sıra bilgisayar ortamında resimleme tekniği kısaca ele alınmakta, bu tekniklerle yapılmış örneklere yer verilmektedir.Sözü edilen kuramsal araştırmanın ışığında, çocuk kitabı resimlemesinde üç boyutlu yaklaşımlara ağırlıklı olarak değinilmekte, görüntü, renk ve tipografinin uyumlu bir şekilde düzenlediği, oyun hamuru kullanılarak, üç boyutlu teknikle gerçekleştirilen? Küto'nun Dostluğu? adlı resimli çocuk kitabı da irdelenerek verilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study called ?Usage of Plastilina in Children Books Illustration and an Application?, which is produced with a different approach, the 3-D method of plastilina, except the traditional ways of illustration, the improvement of Turkey and abroad discussed. According to the research topic, examples of illustrated children books are being examined with their importance in historical progress. With the idea of the importance of these books in kid education, by considering both preschool and school eras, the psychological and cognitive effects of these are being analyzed. The entertainment and educational effects of these books were also investigated.When the methods of children books illustration are analyzed, it is seen that different approaches applied throughout the history. Other than the traditional methods, examples of computer aided illustration are also allowed in this study.With the help of this mentioned hypothetic, 3-D approaches predominantly are being touched and also a children book illustration, produced by using the 3-D method of plastilina and the harmonic designate of illustration, color and typography, called ?Küto?nun Dostluğu? is given with examination.