Edirne - Makedonya kulesi kurtarma kazılarında ele geçen Bizans sikkeleri ve mühürleri
Byzantine coins and seals from Macedonia tower salvage excavations in Edirne
  1. Tez No: 235764
  2. Yazar: DENİZ ÇANTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT VAHİT TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışmada, 2002- 2003 sezonlarında, Edirne Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafındanEdirne- Makedonya Kulesi'nde gerçekleştirilen kurtarma kazılarında ele geçen Bizanssikkeleri ve mühürleri incelenmiştir. Makedonya Kulesi Hadrianopolis Kalesi'ndengünümüze kalan son kuledir. Roma Dönemi'nde, İmparator Hadrianus (117- 138)tarafından yaptırılan kule, Bizans Dönemi'nde de kullanılmıştır. 2006 yılında EdirneArkeoloji Müzesi'nde yapılan çalışmalarda 364 Bizans bakır ve billion sikkesi ile ikikurşun Bizans mührü tespit edilmiştir. İyi korunmuş olan 176 sikke kataloğa alınmıştır.Kataloğa alınan sikkelerden 25 tanesi Erken Bizans Dönemi'ne aittir. 68 sikke ise OrtaBizans Dönemi'ne tarihlenmektedir. Geç Bizans Dönemi'ne ait sadece dokuz sikketespit edilmiştir. Buluntular arasında önemli bir grubu da ?Scyphate Grubu? olarakadlandırılan içbükey sikkeler oluşturmaktadır. Ön ve arka yüzleri tahrip olmuş olan busikkeler genel olarak 11. yüzyıl sonu ile 14.-15. yüzyılın ilk yarısı arasına tarihlenmiştir.Mühürlerden biri çok tahrip olmuş olduğu için tanımlanamamıştır. Stil özelliklerinedayanılarak Orta Bizans Dönemi'ne tarihlenmiştir. Diğer mühür ise 10.-11. yüzyıla aitbir imparatorluk mührüdür.Makedonya Kulesi kurtarma kazılarında ele geçen sikkeler, Trakya- Balkanlar veAnadolu'da ele geçen diğer Bizans sikkeleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiş veböylece konumu itibariyle önemli bir yere sahip olan yerleşimin sosyal ve ekonomiktarihi ile diğer bölgelerle ilişkisi incelenmiştir.Anahtar SözcüklerEdirne, Bizans, Makedonya Kulesi, Sikke, Mühür.
Özet (Çeviri)
In this study, the coins and seals, which were found during the Edirne- MacedonianTower salvage excavations by Administration of Edirne Archaeological Museum in2002- 2003, are examined. Macedonian Tower is the last tower that is protected up toour times. The tower, which is constructed by emperor Hadrianus (117- 138) in RomanPeriod, was also used in Byzantine Period. During the studies in Edirne ArchaeologicalMuseum in 2006, 364 Byzantine copper and billion coins and two lead seals weredetermined. 176 well- preserved coins is included in catalogue.25 of these coins belong to the Early Byzantine Period. 68 coins are dated to the MiddleByzantine Period. There are only nine coins which belong to the Late Byzantine Period.One of the important group among these finds are concave coins which is called ?Groupof Scyphate?. These obverse and reverse sides destroyed coins are generally datedbetween late 11th century and 14th- early 15th century. One of the seals could not beidentified because of its destruction. It?s dated to the Middle Byzantine Periodaccording to its style identities. Other seal is an imperial seal and dated to 10. -11thcentury.The coins, which were found during the salvage excavation of Macedonian Tower, areexamined by comparision of other Byzantine coins that were found in Thracian-Balkans area and Anatolia. In this way, social- economic history of settlement, which isvery important because of it?s location, and it?s relations with other regions aredetermined.Key WordsEdirne, Byzantine, Macedonia Tower, Coin, Seal.