Türkiye'de sahne tasarımında Osman Sengezer'?n yeri ve tasarımları
Osman Sengezer?s place and designs at stage design in Turkey
- Tez No: 235785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'de 20. yüzyılın baslarından itibaren tiyatro sanatı gelismeye baslamıstır.Ülkede açılan bir çok akademi ve konservatuar bu gelisimi hızlandıran faktörlerarasındadır. Yurtdısı ve yurtiçi eğitim programları, sahne sanatlarının her dalındaeğitimli insanlar yetistirmeye baslamıstır. Yazarlık, oyunculuk ve sahne tasarımı eğitimiveren birçok akademiden mezun olan sanatçılar Türkiye'de sahne sanatlarınıngelisimine katkıda bulunmuslardır. Günümüzde basarılı prodüksiyonlar gerçeklestirenbu sanatçılar sahne sanatlarına gönül veren birer neferdir. Bu sanatçılardan biri deTürkiye'nin sahip olduğu önemli sahne tasarımcılarından Osman Sengezer dir. OsmanSengezer kırk sekiz yılı askın meslek hayatında bir çok basarılı çalısmaya imzaatmıstır.1960 yılında profesyonel olarak sanat yasamına baslayan Sengezer 500' eyakın eser vermistir. Sahne sanatlarının her alanında çalısmalar yapmıs, buçalısmalarının bir çoğu ödüle layık görülmüstür. 1963 yılından bugüne kadar birçoksergide eserlerini sergilemistir. Basarılarla dolu sanat yasamında Sengezer sayısızyurtdısı çalısmasına da imza atarak ülkemizi temsil etmistir. 2007 yılının Eylül ayındaDevlet Opera ve Balesi'nin Bas dekoratörlüğü'nden emekli olmasına rağmen çalısmatemposunu hiç düsürmeden sürdürmektedir.Osman Sengezer ilk günden bugüne kadar yapmıs olduğu bütün tasarımlarındahep aynı heyecanı duyduğunu ve bu heyecan sayesinde basarıya ulastığınısöylemektedir. Tasarımlarını farklı alanlarda yapmıs olmasına rağmen hepsinde kendineözgü farklı farklı üsluplar görmekteyiz. Opera, bale, tiyatro, televizyon gibi birbirindenayrı alanlarda yaptığı çalısmalar, sanatçının ne kadar çok yönlü bir insan olduğunugöstermektedir. Opera ve balelerde Sengezer büyülü bir atmosfer olustururken,tiyatroda daha gerçekçi yaklasımlar sergilemistir.
Özet (Çeviri)
Theatre has begun to develop since the beginning of the twentieth century inTurkey. Many academy and school of music in the country are among the factors thataccelerate this development. Domestic and foreign education programmes has begun totrain people in every branch of stage art. Artists graduating from academy that has giveneducation of writing, of acting and of stage design contributed to the development ofstage art in Turkey. In the present day, these artists who make successful productionsare private soldiers who dedicate themselves to the stage art. One of these artists is asignificiant stage designer, Osman Sengezer. Osman Sengezer has subscribed his nameon a lot of successful work in his profession life over 48 years.Sengezer who has begun his proffessional career in 1960 made many Worksnear 500. He made studies in every field of stage art and most of these studies wonprize. From 1963 to the present, he displayed his works in many exhibition. In hissucccessful profession life, Sengezer represent our country through his foreign studies.Although he retired from Government Opera and Ballet as a head decorater onSeptember of 2007, he has continued his successful working manner.Osman Sengezer says he always feels the same excitement in every design hemade from the first day to the present and he adds through this excitement he hasreached the success. Although he makes his designs in different fields, we can seedifferent styles which are peculiar to him in all of these designs. Studies he made indifferent fields like opera, balet, theatre, television are signs of his versatile personality