Bakü-Tiflis-Ceyhan (Btc) ham petrol boru hattı projesi'nin sosyo-ekonomik etkileri ( Erzincan İli uygulama örneği )
Socio-economic impacts of Baku-Tbilisi-Ceyhan (Btc) crude oil pipeline project (a practical model study applied in Erzincan Province)
- Tez No: 235786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH NARALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı projesi, Hazar Denizi'nde bulunan enerji kaynaklarını, Azerbaycan'dan başlayıp Gürcistan ve Türkiye üzerinden ham petrol boru hattı ile dünya pazarlarına ulaştırmaktadır. BTC Ham Petrol boru hattı güzergâhı Türkiye'de Erzincan iline bağlı Merkez, Çayırlı, Tercan ve Refahiye ilçelerindeki 41 Köy içerisinden geçerek Ceyhan'a ulaşmaktadır. Proje kapsamında bu projeden etkilenenler için ekonomik yararlar ve daha zengin bir yaşam kalitesi fırsatları yaratılacağı planlanmıştır. Projenin yöre halkı üzerindeki sosyal ve ekonomik etkileri değerlendirilirken, bölgeye yapılan yatırımların tespiti, analizi ve uygulamadaki şeklinin ele alınması çalışmamızın amacını teşkil etmektedir.Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşacaktır. Teori kısmında internet, kütüphane, yerli ve yabancı kitap, makale, bildiri vb. bilgi kaynakları incelenmiştir. Uygulama bölümü ise Erzincan ili BTC Ham Petrol Boru Hattı Güzergâhında bulunan köylerde ve yerleşim yerlerinde ikamet eden hane halkı üzerinde yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Baku, Tbilisi, Ceyhan (BTC) Crude Oil Pipeline Project was aiming to convey energy sources in Caspian Sea to world markets via a crude oil pipeline, which starts from Azerbaijan, pass through Georgia and arrives at Ceyhan in Turkey. While bringing the BTC Project in life, it was intended to increase the life quality of local population by providing financial benefits.This study aims to assess socio-economical impacts of the BTC Project on local inhabitants, by verifying, analyzing and discussing the implications of the investments in the region of Erzincan, including 41 villages in Erzincan center and provinces such as Çayırlı, Tercan and Refahiye.This study is formed by two sections as theoretical and application. Theoretical part is a review and summary of various resources found on internet, libraries, books, articles and announcements etc. Whereas the application section bases on the surveys done in the villages effected by the Project in Erzincan region, and provide an evaluation of the results of such surveys.