Formel ve enformel sektörler arası ücret farkliliklari: Katmanli işgücü piyasası kuramının Türkiye emek piyasasina uygulanması
Wage differentials between formal and informal sectors: An implementation of segmented labor market theory to the Turkey labor market
- Tez No: 235810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İLKKARACAN AJAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye özelinde formel ve enformel istihdamın ücret yapılarını Katmanlı işgücü piyasası kuramı bağlamında analiz etmektir. Sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmayan veya küçük ölçekli işyerlerinde çalışan ücretli kesim enformel, geri kalan ücretliler ise formel sektör kapsamında ele alınmıştır. İlk aşamada, 1988 ve 2006 Hane Halkı İşgücü Anketlerinden faydalanarak, seçim düzeltmesi içeren ücret denklemleri oluşturmak amacıyla kişilerin sektörel dağılımını belirleyen etmenler tahmin edilmiştir. Ardından seçim düzeltmeli ücret denklemleri tahmin edilerek, sektörlerin ücret belirlenimleri incelenmiştir. Sonuçlar, formel ve enformel ücret seviyeleri arasındaki farkın 1988'den 2006'ya artış gösterdiğini ve bu farkın önemli bir kısmının gözlenebilir değişkenlerle açıklanamadığını belirtmektedir. Elde edilen bu bulgular, Türkiye İşgücü Piyasasının formel ve enformel sektör olarak katmanlı bir yapı sergilediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the wage structures of the formal and informal employment in Turkey Labor Market in the context of Segmented Labor Market Theory. The wage earners who are not covered by a social security program or who work in the small size firms are considered as the informal sector and the rest is described as the formal sector. Primarily, using 1988 and 2006 Household Labor Force Surveys, the determinants of the sectoral allocation are estimated in order to obtain the selectivity corrected wage equations. Then, the corrected wage equations are estimated to examine the wage determination in these sectors. The results indicate that, the wage differential between these sectors increased between the years 1988 and 2006 and an important portion of this difference can?t be explained by observable characteristics. These results can be taken as an indication of labor market segmentation between the formal and informal sectors in Turkey Labor Market.