20.y.y.da portre sanatı
The art of portrait in 20th century
- Tez No: 235831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmada 20.yy. sanat akımlarının Portre'ye nasıl yansıdığı, öncü sanatçılarınyaptığı portre çalısmaları ele alınmıstır. Portrelerin yapım asamasından sonuçlanmasına kadarbulunduğu döneme ait izleri tasırken, dönemin sanatsal değisimi, gelisimi ve yeniden üretimkaygılarının portre sanatına etkileri kronolojik olarak arastırılmıstır.Portre yapılırken, portreyi yapan sanatçının bulunduğu çağa göre ifadesinin, toplumsalortamlarının, geçirdikleri evrelerin, teknolojik, ekonomik ve kültürel değisimlerin sanattakietkilerine bakılarak, portrenin kat ettiği değisim vurgulanmaya çalısılmıstır.20.yy. sanat akımlarının öncü sanatçılarının getirdiği yeniliklere bağlı olarak plastiköğelerin portreye nasıl aktarıldığı, sanatçıların portre çalısmaları ile desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was discussed how the art trends had influence on the portrait by meansof the portrait works created by the pioneer artists in 20th century. The effect of artisticchanges and progress and reproduction anxiety of the period on the portrait art have beeninvestigated as chronological, while portraits have reflected the trace belong to its time fromthe forming position of their up to the end.As a portrait is be producing, the acquired changes of portrait is tried to emphasize inview of the effects of social environment and passed stage and technology and economy andcultural modification and the expression of artist on the art compare to its age.In the 20th century, how the plastic components transfer to the portrait is supported bythe portrait works of artists as the art trends depend on the reform produced by the pioneerartists.