Veri zarflama analizi ile Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin etkinliğinin incelenmesi
Examining efficiencies of private pension companies in Turkey with data envelopment analysis
  1. Tez No: 235855
  2. Yazar: AYLİN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADTİN RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sosyal güvenlik sistemine yardımcı olması amacıyla 2003 yılı ekim ayında Türkiye'de uygulanmaya başlanan bireysel emeklilik sistemi günden güne gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi için kurulan bireysel emeklilik şirketleri 2004 yılından itibaren bilânçolarını düzenli olarak açıklamakta ve sistemin etkinliğinin araştırılması için uygun veri tabanı oluşturmaktadırlar. Bu veri tabanının düzenli olarak açıklanması, bireysel emeklilik şirketlerinin etkinliğinin araştırılmasına araştırmacılara olanak sağlamaktadır. Sistemin gelişiminin dikkatle takip edilebilmesi, hem ekonomik gelişmeler hem de bu sistemden yararlanan ve yararlanmak isteyen bireyler için son derece önemlidir. Bireylerin yaşlılıklarında sosyal güvenlik sisteminden elde edecekleri maaşlara ilave gelir olarak düşündükleri bu yatırımları değerlendiren şirketlerin etkin bir şekilde yönetilmeleri gerekmektedir. Bu amaçla 2004-2008 yılları arasında faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketlerinin etkinliği veri zarflama analizi ile incelenmiş, şirketler arasındaki farklılıklar, benzerlikler, üstünlükler ve zayıflıklar detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Şirketlerin etkinliğinin araştırılması için 3 girdi (Öz sermaye, emeklilik teknik giderleri ve emeklilik faaliyetlerinden toplam borçlar) ve 2 çıktı (Yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı gelirleri) değişkeni ele alınmıştır. Buna ilave olarak şirketlerin verimliliğinin arttırılması için duyarlılık analiz yapılmış ve değişimlerin ortaya koyduğu sonuçlar ve yapılması gerekenler ayrıca tartışılmıştır. Veri zarflama analizi için 3 girdi ve 2 çıktı ile yapılan değerlendirmeler dışında girdi ve çıktı birimlerinin arttırılması durumunda etkinliğin ne şekilde değiştiği sorgulanmış çözümler her bir farklı kombinasyon için tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Private pension system in Turkey has been developed in order to help the social security system and become widespread in time since its first application date of October 27, 2003. Private pension companies, established for private pension system, have been explained their balances regularly and generated suitable data base for enquiring efficiencies of their systems since 2004. This regularly explained data base provides the researchers to enquire the efficiencies of the companies. Watch able characteristic of growth of the private pension system is absolutely important for both economic growth and the people who belong to system or want to be in the system. People are generally concerned about their financial security, especially after retirement. At this point, private pension plans come into the picture and the private pension companies which utilize investments should be managed effectively. For this purpose, in this paper, efficiencies of private pension companies in Turkey were evaluated by data envelopment analysis in the years 2004 -2008, and differences and similarities, perfection or weakness of companies were found. For evaluation of efficiency of companies, 3 inputs (Capital, technical expenses of pension, total pension debt) and 2 outputs (management expenses deduction, admission income dues) variables were considered. Moreover, sensibility analysis was applied to increase company productivity and the results and what it should be done were discussed in detail. Beside the evaluation of 3 inputs and 2 outputs for data envelopment analysis, other evaluations have been done and the results were discussed for how the efficiencies of companies were changed by increasing input and output units.