Otomatik katılım sistemi sonrası bireysel emeklilik şirketlerinin performanslarının ölçümü: Türkiye örneği
Measuring the performance of personal pension companies after the automatic enrollment system: The case of Turkey
- Tez No: 680156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AVŞARLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireysel emeklilik sistemi (BES) katılımcılar için ikinci bir emeklilik fırsatı yaratmanın yanı sıra, kaynakların uzun vadeli yatırımlara aktarılması açısından ülke ekonomisinde dinamizm yaratan bir tasarruf sistemidir. Türkiye'de 2003 yılında faaliyete geçen Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılım artırmak için bazı teşvikler yürürlüğe girmiştir. 2003 ile 2013 dönemini kapsayanilk aşamada, yatırımcılaraödenen katkı paylarının gelir vergisi matrahından indirilmesi yoluyla teşvik sağlanmıştır.2013 yılı sonrasını kapsayan ikinci aşamada katılımcılara katkı paylarının %25'i oranında devlet katkısı sağlanması uygulamasına başlanmıştır. Son dönemde ise gönüllük üzerine kurulu sistemi bir nevi zorunlu hale getiren Otomatik Katılım Sistemi 2017 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, 2017 yılında uygulamaya konulan Otomatik Katılım Sistemi (OKS) sonrasında Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin etkinliğinin ölçülerek performansları incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda2018-2020 yılları arasındakidöneme ilişkin olarak Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılmıştır.Emeklilik şirketlerinin aktif büyüklükleri, özkaynakları ve emeklilik teknik giderleri girdi, devlet katkısı ve emeklilik teknik geliri değişkenleri çıktı değişkenleri olarak alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, otomatik katılım sonrası emeklilik şirketlerinin etkinliklerinde bir iyileşme görülmemekle birlikte çoğu şirketin etkin olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to creating a second retiremen topportunity for the participants, the private pension system (PPS) is a savings system that creates dynamism in the country's economy in terms of transferring resources to long-term investments. In order to increase participation in the Private Pension System, which became operational in Turkey in 2003, some incentives have been put into effect. In the first phase, covering the period from 2003 to 2013, incentives were provided by deducting the contributions paid to the investors from the income tax base. In the second phase, which covers the period after 2013, the practice of providing a state contribution of 25% of the contributions to the participants has been started. Recently, the Automatic Enrollment System, which has made the system based on volunteering some what mandatory, started to be implemented in 2017. In this study, after the Automatic EnrollmentSystem (AES) put into practice in 2017, the efficiency of private pension companies in Turkey has been measured and their performances have been examined. In this direction, Data Envelopment Analysis (DEA) was used for the period between 2018-2020. Asset size, equities and pension technical expenses of pension companies are taken as input, government contribution and pension technical income variables are taken as output variables. As a result of the study, although there is no improvement in the efficiency of pension companies after automatic participation, it indicates that most companies are in effective.