Bireysel emeklilik şirketlerinde etkinlik analizi (2011-2016)
Efficiency analysis in individual pension companies (2011-2016)
- Tez No: 529406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MUMCU KÜÇÜKÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireysel emeklilik sistemi, katılımcıların gönüllülük esasına göre yatırmış olduğu fonların yönetilmesini kapsar. Yatırılan bu fonlar ülkenin tasarruf oranını arttırırken fonların sermaye piyasasında yatırımlara dönüşmesiyle birlikte bireylerin ve ülkenin refah seviyesini arttırması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin 2011-2016 yılları arasındaki etkinliklerini veri zarflama analizi ve Malmquist toplam faktör verimliliği endeksi yöntemiyle ölçmektir. Veri zarflama analizinde çıktıya yönelik CCR modeli kullanılmıştır. Çıktıya yönelik CCR girdi seviyesini değiştirmeden bu girdi düzeyi ile işletmeyi en etkin hale getirebilmek için çıktı bileşenin ne kadar arttırılması gerektiğini araştıran bir modeldir. Malmquist yönteminde ise bireysel emeklilik şirketlerinin yıllar arasındaki karşılaştırılması yapılmıştır. Analiz ile ilgili dönemde aralıksız hizmet veren 10 bireysel emeklilik şirketi dâhil edilmiştir. Modellerde, katkı payı tutarı, toplam varlık ve öz sermaye olmak üzere girdi ve prim üretimleri, yatırım gelirleri olmak üzere çıktı kalemi kullanılmıştır. VZA sonucuna göre her yıl Ziraat emeklilik şirketinin etkinliğini koruduğu diğer şirketlerin ise etkinlik skorlarında değişkenlik tespit edilmiştir. Genel olarak ise 2013 yılından sonra etkin olan şirket sayısının arttığı görülmektedir. Malmquist toplam faktör verimliliği analizine göre ise Ziraat emeklilik dışındaki tüm bireysel emeklilik şirketlerinin verimliliklerinde artış görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The private pension system involves the management of funds for which participants have invested on a voluntary basis. These funds, while increasing the saving rate of the country, are very important in terms of increasing the welfare level of the individuals and the country as the funds turn into investments in the capital market. The purpose of this study, the efficacy data of the individual pension company in Turkey between the years 2011-2016 envelopment analysis and Malmquist total factor productivity index to measure the process. In the data envelopment analysis, the output-oriented CCR model was used. It is a model that investigates how much the output component should be increased in order to make the operation most effective with this input level without changing the output CCR input level. In the Malmquist method, comparisons between individual pension companies have been made over the years. Ten individual pension companies, which provide uninterrupted service during the analysis period, were included. Input and premium production, total income and equity capital, output income, investment income were used in the models. According to the VZA result, the efficiency scores of the other companies, which have maintained the activity of the pension company each year, were found to vary. Overall, it is observed that the number of companies active after 2013 is increasing. According to the Malmquist total factor productivity analysis, it was found that the productivity of all private pension companies other than Ziraat pension increased.