Devletlerin güvenlik algılamasında enerji kaynaklarının rolü: Hazar Havzası örneği
The role of the energy resources in perceprion of states' security: The case of Caspin Sea
  1. Tez No: 235889
  2. Yazar: ASLI HÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı küresel değişimler sürecinde dünya enerji kaynakları ile bunların sorunlarını ele almak ve bu kapsamda Türkiye'nin yerini belirlemektir. Sanayi Devrimi sonrasında gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin artan nüfusları, üretim ve hizmet faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu enerjiye olan talepleri hızla artmıştır. Böylelikle ülkelerin sınırlı ve dünya üzerinde dengesiz olarak dağılmış enerji kaynaklarına sahip olmak büyük savaşları başlatmıştır. Küreselleşen dünyanın vazgeçilmez amacı ve aracı olan enerji, dünya enerji kaynaklarının potansiyelleri, üretim ve tüketim dengeleri, küreselleşmenin önde gelen ülkelerinin enerji üzerine yaklaşımları belirlenerek ve Türkiye'nin dünya enerji kaynakları içindeki rolü tartışılarak değerlendirilecektir. Bu çalışma da güvenlik kavramına yüklenen askeri anlam dışında, ekonomik gelişimin ve refahın temel faktörü olan enerji kaynakları ile özellikle Soğuk Savaş sonrası uluslararası sistemde güvenlik anlayışındaki değişimi ve bunun ekonomik ve jeopolitik çerçevesini belirlemeye çalışmaktadır.Anahtar SözcüklerEnerji Kaynakları, Küreselleşme, Güvenlik, Bölgesel Enerji Boru Hatları Projeleri, Uluslararası Sistem, Hazar Enerji Kaynakları, Çin, Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği, Amerika, Çin Enerji Politikası
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss world energy resources in the context of global changes, to evaluate its problematic aspects in terms of energy security view, and to determine the situation of Turkey in accordance. The increasing population in both the developed and the developing countries after Industrial Revolution boosted the demand for energy needed in production and service activities. In this way, there have been important struggles among countries on owning the energy resources the distribution of which is unstable and limited in the world. Energy is evaluated in connection with the potentials of world energy resources, production and consumption equilibrium, the approaches of leading globalized countries to energy, and the role Turkey plays among world energy resources. In this study tries to determine the extent of transformation in the concept of security within the international system especially after Cold War and the economic and geopolitical framework of this change by relating the concept directly to energy which is the basic factor of economic growth.Key WordsEnergy Resources, Globalization, Energy Security, Regional Energy Pipeline Projects, International System, Caspian Energy Resources, Energy Policy of China, Russian Federation, European Union, USA, Turkey.