Rekabet Hukuku açısından rekabet yasakları
According to Competition Law prohibition of competition
  1. Tez No: 235888
  2. Yazar: SUNA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Rekabet yasağı iş ilişkisi içinde önemli olan bir konudur. Mevzuatta rekabet yasağı ile ilgili hükümler vardır ancak özellikle incelenmesi gereken konu rekabet hukuk açısındandır. Rekabet kanununun 4. maddesi olan ?belirli bir mal veya hizmet piyasaında doğrudan veya dolaşlı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacının taşıyan veya bu etkiyi doğurna yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbsüler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırıdır? olarak belirtmiştir. Özellikle bu madde ışığında rekabet yasaklarını rekabet hukuku açısından incelemek gerekmektedir. Öncelikler rekabet yasağının tanımını yapmak gerekirse: rekabet yasağı kuralları, belli görevlerde bulunan bazı kişilerin, bu görevleri dolayısıyla öğrenmiş oldukları bilgileri kendi veya başkalarıyararına kullanılmasını engellemek amacı ile bazı konularda iş yapmalarını yasaklamaktadır. Bu yasak Anayasamızda var olan temel haklardan rekabet etme özgürlüğüne bir sınırlama getirmektedir. Temel bir hak olan rekabet hakkına sınırlama getiren bu yasakların; sınırları, koşulları, kapsamı ve bunların ihlalinin hüküm ve sonuçlarının açıkça belirlenmesi gerekir. Sözleşme sonrası rekabet yasağı kavramı üzerinde açık hükümler yoktur ve Tezimiz bu amaçtan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu nedenle tezimizin ana konusu rekabet hukuku açısından rekabet yasaklarıdır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm genel olarak rekabet kavramı ve rekabet sözleşmesinden oluşmaktadır. İkinci bölüm rekabet yasağı ve sınırları. Üçüncü bölüm ise uygulanacak yaptırımlar ve muafiyet kavramlarıdır.
Özet (Çeviri)
Competition prohibition is important subject in business connection. in the legislation have some adjudication but subject what to analyse for the purposes of .competition law . articles 4 of this Law : agreemens and concerted practicez of the enterprises and decisions and practices of the associations af enterprises thi object or effect or the possible impact of whic is, directly, to prevent, distort or restrict competition in a certain market for goods and services, are unlawful and probibited. Especially this according to articles, competiton law must be analysed. Firstly description of competition probihition is explained. Restraint of competition prohibit people occupied with certain jobs to do their work in some issues in order to prevent them misuse the knowledge they have gained through their jobs for the benefit of themselves or other people?s. This restraint limits the freedom of competition which is one of the basic rights existing in the legislation The limitations, conditions, scope, judgement and results of the violation of these restraints limiting the competition right that is among the basic rights should be clearly determined. The Competition prohibition what After contractual in the legislation isn?t axplain well and This study aims at realizing this objective.. So that point of this study is According to Competition Law prohibition of Competition . The study consists of three chapters. First chapter deals with competition ingeneral and the concepts of competition prohibiton. in The Second chapter Competition prohibition and its limits. And the third chapter is about the sanctions and the exemption.