Türkiye'de grafik tasarımında afiş ve Türk sinema afişlerinin 1904'den bugüne gelişimi
Posters in graphic design in Turkey and the development of Turkish cinema posters
- Tez No: 235908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Afiş, yerleşim birimlerinde, yaşamın yoğun olduğu kapalı ve açık alanlarda, duvarlarda ya da panolarda sunulan bir tanıtım medyasıdır. Bu afişler sunulurken amaç sadece duyuru yapmak değil izleyiciye görsel mesajlar da vermektir. Anlatımı güçlü bu afişler sayesinde toplum üzerinde psikolojik etki oluşturularak toplum yönlendirilmeye çalışılır. Afişler insanların merakları uyandırılarak yapılan çağrılardır.Etkileyici ve doğru hazırlanmış bir film afişi, izleyicide o filmi görme arzusu uyandırmalıdır. Afiş aynı zamanda filmin bir özetidir. Bir film afişinde etkileyici görselliğin yanı sıra doğru bilgilendirme de çok önemlidir.Tezin giriş bölümünde Grafik Tasarımı ve Grafik Sanatçıları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde bu afişlerin tasarımında dikkate alınması gereken özellikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bugüne kadar ülkemizde yapılan film afişleri, film afişlerinin evrimi ve bugünkü durumu fotoğraflarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poster is a introductory modern which is presented in living environments, on indoor and outdoor spaces that contain density of life, on walls or boards. The aim is not only to advertise notices but also transmit visual messages. It is intended to direct public by means of there posters through creation of a psychological impact. They are public calls via stimulation of the curiosity of people.An influential and correct poster should raise the demend to watch the film on the viewer. The correct acknowledgement is as significant as the visuality of the poster.The information regarding the graphic design and designers are given in the introduction of the thesis. In the second chapter, features that have to be considered in the design of those posters are elucidated. In the third chapter, film posters that are produced in Turkey, their evolution and their current status are illustrated through photographs.