Art fairs role in the creative industries
Yaratıcı endüstrilerde sanat fuarlarının rolü
- Tez No: 235909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ARTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bugünün bilgi ekonomisinde; bilgi ve yaratıcılık ekonomik gelişimi hızlandıran güçlü faktörlerdir. Bu, ticaret ve gelişim için de önemli uygulamalar sağlayacaktır. Gelişmiş endüstri ekonomilerinde bilgi ekonomisi, ulusal zenginliğin devamı ve rekabetin gelişimi için zaten gelişmiş durumdadır.Küresel olarak, yaratıcı endüstrilerin gayrı safi yurtiçi hâsılanın yüzde 7'sini sağladığı, hızla ve her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüğü tahmin edilmektedir. Yaratıcılık kaynağı, gelişen ülkelerin dünya ticaretinde paylarını arttırmaları ve varlık yaratımı için yeni alanlara adım atmalarında yeni olanaklar açabilir. Bu araştırma, yaratıcı endüstrilerin durumunu işaret etmek; gelişmekte olan ülkeler için örnekler ortaya koyarak, rekabet ortamında, yeni nesillerin geleceğinde ve şehirlerin kültürel prestiji açısından konunun önemini ortaya koymaktadır.Bu çalışma, yaratıcı endüstrilerin alt sektörü olarak görsel sanatlar üzerine yoğunlaşacak; sanat fuarları ve bunların, şehirlerin yaratıcılığı ve nesiller boyu yaratıcılığın gelişimine etkilerini sorgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s information economy; knowledge and creativity are fast becoming powerful engines driving economic growth. This will have profound implications for trade and development. For advanced industrial economies, the information economy is already a leading edge from which national wealth flows and a key to improving competitiveness.Globally, creative industries are estimated to account for more than 7 per cent of the world?s gross domestic product and are forecast to grow, on average, by 10 per cent a year. The sources of creativity can open up new opportunities for developing countries to increase their shares of world trade and to step forward into new areas of wealth creation. This research aims to point out the position of the creative industries, bring out examples for the developing countries to understand the role of the issue in the competitive environment and for the future of the generations and cultural prestige of the cities.This research focuses on the visual arts part in the sub-sectors of the creative industries and will make a depth investigation on the art fairs and its affects for the cities creativity and on the way of developing their creativity through the generations.