Duygusal özgürleşme tekniği'ni (emotıonal freedom technıques ? eft) öğrenen uygulayıcıların tekniği algılayışları
Anthropological characteristics of emotional freedom techniquies (eft) learner?s and practicer?s
  1. Tez No: 235911
  2. Yazar: ZEYNEP ESMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. YAPRAK CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, temelde, ?Duygusal Özgürleşme Tekniği'ni (Emotional Freedom Techniques-EFT) Öğrenen Uygulayıcıların Tekniği Algılayışları? ile konunun Türkiye'deki durumunu ortaya koyma amacını taşımıştır. Alternatif bir teknik olan EFT ve bu deneyimi yaşayan kişilerle ilgili bir çalışma sunulmuştur. EFT'nin şu anki durumu, EFT'nin içinde bulunduğu alanının Türkiye'de hangi noktada olduğu, bu alanda çalışan kişi ve kurumlarla, bu alandan bir görüntü sunulmaya çalışılmıştır. Ruh sağlığı alanında çalışan ve çalışmayan toplam 30 kişiyle, derinlemesine görüşme tekniği ile kalitatif yöntemli bir çalışma yapılmıştır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Genel bilgiler bölümünde konu hakkındaki temel kavramlar, enerji çalışmaları alanının tanıtılması, EFT'nin ne olduğu, Türkiye'de ve Dünyadaki durumunu içermektedir. İkinci bölümde, kuramsal çerçeve sunulmuştur. Bu çalışma sağlık antropolojisi temelli bir kurama oturtulmuştur. Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemi ve araştırmanın etik boyutu hakkındadır. Dördüncü bölümde, derinlemesine görüşmelerden yapılan alıntılar ve bulgular sunulmaktadır. Beşinci bölümde, araştırmanın sonucuna yer verilmiştir. Ekler bölümünde, fotoğraflar, görüşme soruları ve özgeçmiş bulunmaktadır.Araştırma boyunca, EFT'yi öğrenen uygulayıcıların tekniği algılayışları şu başlıklar altında incelenmiştir;?İnsanlar neden bu tekniğe ilgi duymaya başladılar??Tamamlayıcı ve alternatif teknikler hayatımızın hangi boyutunda yer alıyor ve bundan sonra konumu ne olacak??Yeni bir tekniğine bakış açıları ve beklentileri nedir??Nasıl tanıştıkları??Nasıl öğrenmeye karar verdikleri??İlk duyduklarında ne düşündükleri??Diğer alternatif tedavilerle hangi oranda ilgilendikleri??Bu tedavileri nasıl algıladıkları??Yeni bir tekniği hayatlarında hangi ölçüde kullandıkları?Sonuç olarak bu tekniğine öğrenen kişilerin, değişik bir kültür ve sosyal çevre içinde olabildikleri ama temelde benzer sebeplerden öğrenme ihtiyacı duydukları düşüncesi hâkimdir. EFT'nin, öğrenilmekteki amacının bireysel farklılıklardan kaynaklandığı ve içinde bulunulan çağın da hızından kaynaklanan, sorunlara hızlı ve kesin çözüm bulma ihtiyacından ortaya çıktığı tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research mainly aims to explain the ?Anthropological Characteristics of Emotional Freedom Techniquies (EFT) Learner?s and Practicer?s? and the subject?s perception in Turkey. EFT as an alternative technique and a study on the people who experienced EFT tecnique is presented in this research. Focused on a view on EFT?s present condition in Turkey as a new concept and their place in Turkey shared amongst the worker?s and instutions of this field. A qualitative methodical study is done with 30 people from and out of psychology field, using the indepth interview technique.This study consists of five parts. In the Generel Info part there are basic concepts about the subject, presentation of studies in the energy field, what EFT is and its contemporary state both in the world and in Turkey. Second part is about the theoretical frame. This study is theorized on a health anthropolgy base. Third part is about the method of the study and about its ethical extent. In the fourth part, we see the quotations from detailed interviews and the evidences. The conclusion takes place in the fifth part. In the supplementary part there are photos, interview questioned and a resume.Throughout the research the perception of EFT learning practicers are examined under these topics:-Why do people get interested in this technique?-What is the place of alternative techniques in our lives? And what will their place become?-What is their opinion about a new technique? What are their expectations?-How they get acquainted with the technique.-How they decided to learn the technique-What they first thougt when they first heard of it.-In what extends they get interested in other alternative techniques-How they perceive those therapies.-How often they use a new technique in their lives.The main idea is the people who are interested in the EFT technique may come from different social and cultural environments but basically they all feel the need to learn it for similar reasons. As a result, the purpose of learning EFT is derived from individual differences and also because of the speed of our era, the need of finding fast solutions to problems, is yet to be discovered.