Erdem merkezli bir adalet tasarımı Alasdair MacIntyre ın görüşleri bağlamında bir inceleme
A virtue based justice conception; a research within the ideas of Alasdair Macintyre
  1. Tez No: 235914
  2. Yazar: FAİK EREN KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Siyasal Bilimler, Philosophy, Law, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Alasdair MacIntyre'ın ahlak teorisi kapsamında, erdemlere dayalı bir ahlak ve adalet tasarımının nasıl olabileceğini, eleştirel bir yaklaşımla incelemeyi içermektedir. Çalışmam beş ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, yazarın metinleri yoluyla, modern toplumların içinde bulunduğu ahlaki kriz ve bu krizin sebepleri araştırılmıştır.İkinci bölümde, erdem kavramının tarihsel gelişimi incelenmiş ve sonucunda MacIntyre'ın erdem teorisine değinilmiştir.Üçüncü bölüm, farklı geleneklerin oluşturduğu adalet ve rasyonalitelerin incelenmesini içermektedir. Ayrıca MacIntyre'ın teorisindeki adalet anlayışı araştırılmıştır.Dördüncü ve son bölüm ise, yazarın ahlak felsefesinin eleştirel yaklaşımla gözden geçirilmesini içermektedir. Burada özellikle Değerler Teorisi kapsamında bir irdeleme de yapılmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular değerlendirilip, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper takes a brief look at Alasdair MacIntyre?s theory of ethic, within the extent of his virtue based morality and justice conception within a critical approach. My study shall be composed of four main sections.In the first section, the moral crisis and it?s causes in modern societies are investigated, through MacIntyre?s texts.In the second section, historical development of concept of virtue is inquired and in conclusion, MacIntyre?s theory of virtue is examined.Third section contains the examination of different traditions? rationality and justice conception. Besides, I tried to analize MacIntyre?s conception of justice.Last section reviews author?s work of morality in a critical perspective. Especially in this section, I tried to research MacIntyre?s work, according to the scope of Theory of Value.In the conclusion, further suggestions were made, based on the facts which were attained by this study.