The impact of Machiavelli's thought on the neo-conservatives and American foreign policy after september 11, 2001
11 Eylül 2001'i takiben Machiavellist düşüncenin neo-konservatifler ve Amerikan dış politikası üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 235913
  2. Yazar: EMİNE EBRU BAYGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Başkan George W.Bush yönetimindeki Amerikan dış politikası; kökleri 1960'lara değin uzanan ve akademisyenler, gazeteciler, bürokratlar, politikacılar ve siyasi danışmanlardan oluşan Neokonservatifler adı verilen küçük bir grub tarafından control edilmekteydi. Bu grup 11 Eylül 2001'i takiben ABD dış politikasının değişen ikliminde yeşerme ve perde arkasından aktif bir rol oynamaya geçme imkanı buldular.Neokonservatif görüşlerin kökleri Machiavelli'ye (1469-1527) kadar uzanmaktadır; her ne kadar Machiavelli politikacıları yüzyıllar boyunca etkilemiş olsa da, neokonservatifler üzerindeki etkilerinin daha belirgin olduğunu söylemek mümkündür; Neokonservatizmin fikir babası olarak adlandırılan Leo Strauss Machiavelli'yi detaylı olarak incelemiş ve Machiavelli'nin bir hayranı olduğunu belirtmiştir. Önemli neokonservatiflerin bir çoğu Machiavelli hakkında yazılar ve kitaplar yazmıştır, ancak en önemlisi, neokonservatiflerin politikaları, aksiyonları ve yaklaşımları Machiavelli'nin fikirleriyle birebir örtüşmektedir.Bu çalışma, Machiavelli'nin özellikle başeseri Prens'de yer alan görüşleri ve öğretilerini inceleyerek Machiavelli ile Neokonservatifler arasındaki bağlantıyı sorgulamaktadır. Machiavelli'nin görüşleri 11 Eylül 2001'i takiben ABD dış politikasında etkin rol alan neokonservatifler tarafından büyük ölçüde benimsenmiştir. Uluslararası medyada da geniş yer bulan şu sorulara yanıt aranması da bu tezin oluşturulmasında rehberlik etmiştir: ?ABD Dış Politikası Neo-klonlandı mı ?? veya ?Strauss yeni Machiavelli midir ??
Özet (Çeviri)
The United States foreign policy under President George W. Bush was largely controlled by a small group called the Neo-conservatives, made up of academicians, journalists, bureaucrats, politicians, political advisers active in politics since early 1960?s. But they got the chance of coming out from behind the curtain to play an active role following the changing climate of U.S. foreign policy after September 11, 2001.The origins of the neo-conservatism views can be traced back to Machiavelli (1469-1527) who has affected politicians through the ages. But especially the neo-conservatives in a number of ways: Leo Strauss who is called the godfather of neo-conservatism studied Machiavelli?s thoughts and saw himself as an admirer of Machiavelli. Many key neo-conservatives figures wrote the articles and books about Machiavelli, but most significantly, the neo-con policies, actions and approaches clearly match Machiavelli?s ideas.This study aims to investigate the connection between Machiavelli and the Neo-cons by examining Machiavelli?s ideas and teachings, mainly based on his masterpiece The Prince. His ideas are being largely adopted by the neo-conservatives who are leading the U.S. foreign policy especially after September 11. The following questions, in particular, which have also been frequently asked by the international media, have been the guidelines of this thesis: ?Is the U.S. Foreign Policy Neo-conned?? or ?Is Strauss the New Machiavelli??