Basel II'nin finansal raporlama sürecine etkisi ve tekstil sektörüne uyumunun araştırılması
Study on impact of basel II on financial reporting process and its harmony with textile sector
- Tez No: 235928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geçmiste yasanmıs olan banka iflasları, büyük sirketlerin batısının ana nedeni olanmuhasebe skandalları ve piyasaların küresellesmesinden kaynaklanan uluslararası uyumihtiyacının da verdiği etkiyle birtakım yeniliklere ihtiyaç olduğu gerçeği ortaya çıkmıstır.Bunun sonucunda, bankaların yeterli risk ölçümü yapmasını sağlayan Yeni Sermaye Uzlasısı(BASEL II) ve finansal tabloların uluslararası geçerliliği olan tek bir dili olmasını amaçlayanUluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) popüler bir hal almıs ve gerek finansgerekse de akademik dünyada ön sıralara yerlesmistir.Basel II ilkeleri sonrasında derecelendirme kavramı önem kazanmıstır. Yüksekderecelendirme notu alabilmek için firmaların finansal yapılarının güçlü olmasıgerekmektedir. Ancak Türkiye'deki kayıt dısı sorunu göz önünde bulundurulduğundaöncelikli olarak finansal raporlama sürecinin seffaflığının sağlanması gerekmektedir. Bunedenle çalısmamızda finansal raporlama sürecinin güven arttırıcı unsurları üzerindedurulacaktır.Basel II'nin rolü baslangıç noktasını olusturmakta olup Basel II'nin derecelendirmeetkisiyle birlikte finansal raporlama süreci harekete geçmektedir. Bunun sonucunda finansalraporlamanın güven arttırıcı unsurları olan uluslararası muhasebe standartları, bağımsız dısdenetim, iç kontrol sistemi ve iç denetim canlanmaktadır. Bu etkilesimlerin güvenilir vesağlıklı olabilmesi için son noktayı etkin bir kurumsal yönetim sistemi olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been indicated that certain novelties are required due to bank liquidationsexperienced in the past, accounting scandals, which are the main reason of collapse ofcompanies, and the effect of international harmonization need arising from globalization ofmarkets. As a result, New Capital Accord (Basel II), which allows for adequate risk ratingfor banks, and International Financial Reporting Standards (IFRSs), in which it is aimed atforming a unique language for financial statements with international validity, have becomeso popular and leading in both financial and academic world.The concept of rating has become very significant after the determination of Basel IIprinciples. Companies are required to have strong financial structures in order to obtain highratings. However, in consideration of informal economy in Turkey, transparency in financialreporting process should be primarily ensured. Therefore, in our study, the elements offinancial reporting process which increase confidence shall be discussed.The role of Basel II comprises the starting point and the financial reporting processis activated by the affect of Basel II rating. Consequently, international accounting standards,independent external audit, internal control system and internal audit which are the elementsof financial reporting that increase confidence, are stimulated. Efficient corporatemanagement system constitutes the last point in order to ensure that such interactions aresecure and smooth.