Tüketicinin korunması ve temsili açısından AB ve Türkiye karşılaştırması
Comparison of EU and Turkey in terms of consumer rights and presentation
  1. Tez No: 235961
  2. Yazar: RAMAZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tüketicinin ve sağlığın koruması günümüz dünyasında en sık konuşulan konulardan biri haline gelmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesi ürün çeşitliğini arttırırken diğer taraftan tüketicilerin daha çok bilgi sahibi olması ve örgütlenmesi gereklikliliğini doğurmuştur. Avrupa birliği çıkardığı yönetmeliklerle tüketici çıkarlarının ve temsilinin bütün üye ülkelerde gerçekleşmesi için politikalar ve periyodik programlar benimsemiştir. Bu çalışmada tüketicinin korunması ve temsili açısından AB ve Türkiye karşılaştırılarak anlatılacaktır.Araştırma altı bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde Tüketicinin korunmasına dair kavramsal çerçeve çizilecektir. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nde Tüketiciye tanınan haklar `Tüketici Politikası' ve `Eylem Planlarıyla' anlatılacaktır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de tüketiciye tanınan haklar ve AB Uyum Süreciyle oluşan yasal düzenlemeler anlatılacaktır. Dördüncü bölümde, tüketicinin korunması ve temsili açısından AB ve Türkiye yapısal düzenlemeleriyle, tüketici örgütlenmeleri ve yargı usulleriyle incelenecektir. Beşinci Bölümde, Gıda Güvenliği ve kontrolleri ele alınacaktır. Altıncı bölümde, Müzakere Edilen 28. Fasıl olan ?Tüketicinin ve Sağlığın Korunması? müzakere süreciyle, Türkiye'nin ve Komisyonun müzakere pozisyonları birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Consumer health and protection is one of the most prevalent issue being talked around the world. While rapid technological developments have increased variety of products, on the other hand leads to necessity of being informed and organized of consumers. EU adopted periodical consumer protection programs and policies with directives and aimed to come into the force in all over the member states. In this study, consumer?s protection and level of representation in EU and Turkey have been compared and explained.This research is composed of six chapters. In the first chapter, concept of the consumer protection and conceptual frame has been defined. In the second chapter, consumer rights in EU has been handled with ?Consumer Policies? and ?Action Plans?. In the third chapter, consumer rights in Turkey and Turkey?s legislative alignment with EU have been examined. In the forth chapter, consumer?s protection, representation, organization, legislation structure in EU and Turkey have been examined and compared. In the fifth chapter, ?Food Safety? and control mechanism will be handled. In the Sixth chapter, ?Consumer and Health Protection? which was opened chapter as 28. Chapter in negotiations with EU and Turkey?s and Commission?s negotiations positions have been examined.