Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Türk İç Hukukuna etkisi
Impacts of decisions of the European Court of Human Rights on the Turkish administrative jurisdiction
- Tez No: 235995
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamın konusunu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Türk İç Hukukuna Etkisi oluşturur. Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf bir devlettir ve yargı yetkisini de kabul etmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları taraf devletleri bağlayıcı niteliktedir ve bu kararlara uyulması zorunludur. Mahkeme kararları kendiliğinden iç hukukta sonuç meydana getirmez. Akit devletlerin Mahkeme kararlarına karşı iç hukuk sistemlerinde ihlali ortadan kaldırıcı tedbirleri alması gereklidir. Sözleşme doğrudan uygulanabilir nitelik taşır bu nedenle iç hukukta doğrudan uygulanması gerekmektedir. Tez çalışması sırsında önemle üstünde durulan konulardan biride ihlale sebep olan mevzuat hükümleri, idari işlem ve eylemlere karşı yapılan yasa değişiklikleridir. Tez çalışmamın birinci bölümünde İnsan Hakları kavramının kısaca tarihi gelişimi üzerinde durulduktan sonra, insan haklarının gelişmesinde çok önemli rol oynayan bazı insan hakları sözleşmeleri ve kuruluşlarına değinilmiştir. Tezimizin asıl konusunu oluşturan sözleşme ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'dir. Bu nedenle Sözleşme'nin özellikleri ve taraf devlet ülkesinde meydana getirdiği sonuçlar incelenmiştir. Bu çalışma, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin iç hukukumuzu etkilediğini tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of my study is Impacts of Decisions of the European Court of Human Rights on the Turkish Administrative Jurisdiction. Turkey has been signed the Treaty on Human Rights, also Jurisdiction of the European Court of Human Rights has been accepted. Decisions of the European Court of Human Rights are mandotary for the signatory power Decisions of the European Court does not give results for interior legal system by itself. Interior legal system of signatory power must take precautions against to contraventions on Human Rights. During my studies I focused on changes made on regulation which may cause contraventions on Human Rights. At the first part of my thesis I worked on history of the description of Human Rights. Then, I continue to focus on agreements and foundations which are take a role for improvement of Human Rights. The main agreement of my thesis is European Human Rights Agreement. I analyzed the properties of the agreement and results of cases in the signatory power. At the last part of my thesis I made an estimation on European Court of Human Rights establishment , mechanism, foundations, effects of decisions, also results of those decisions. This work find out that; The Agreement of European Human Rights and decisions have effecting our interior juristical.