Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kararlarının niteliği ve Türk Hukukuna etkisi
Europeon Court of Human Rights, the quality of its decisions and its Turkish Law
- Tez No: 145460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ, KARARLARININ NİTELİĞİ VE TÜRK HUKUKUNA ETKİSİ Muharrem KÖSE Danışman: Doç. Dr. Nihat BULUT 2005-Sayfa: X+208 Jüri: Doç. Dr. Nihat BULUT Jüri: Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ayhan DÖNER "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kararlarının Niteliği ve Türk Hukukuna EtkisF başlıklı bu çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda öncelikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yapısı ve özellikleri incelenmiştir. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin etkisiyle düzenlenen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, taraf ülkelerin iç hukuklarını doğrudan etkileyen uluslararası bir sözleşmedir. Bu Sözleşme, insanın bazı temel haklarını güvence altına almaya çalışmıştır. Sözleşme'nin en önemli özelliği; ihlali halinde hukuki açıdan bağlayıcı karar verebilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kişisel başvuru yapılabilmesine imkan vermesidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin denetim organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kesin ve tarafları bağlayıcı kararlarıyla Sözleşme hükümlerinin kapsamını sürekli genişletmektedir. Mahkeme, kararlarıyla bir takım ilkeler ve içtihatlar ortaya koyarak, insan haklarını daha somut güvencelere bağlamaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının taraf ülkelerin iç hukuklarında uygulanması, siyasi bir organ olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından denetlenmektedir. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi'nin son yıllarda Türkiye aleyhine verdiği kararların etkisiyle, ülkemizde insan hakları sorunu ülke gündemine taşınmış ve böylece insan hakları konusunda çok olumlu değişiklikler yapılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT M.THESIS EUROPEON COURT OF HUMAN RIGHTS, THE QUALITY OF ITS DECISIONS AND ITS EFFECTS ON TURKISH LAW Muharrem KÖSE Supervisor: Doç. Dr. Nihat BULUT 2005 - Page: X + 208 Jury: Assoc. Prof. Dr. Nihat BULUT Assist. Prof. Dr. Cem BAYGIN Assist. Prof. Dr. Ayhan DÖNER This study titled“Europeon Court of Human Rights, the Quality of Its Decisions and Its Effects on Turkish Law”consists of six sections. Primarily, we examined the structure and features of Europeon Human Rights Agreement. European Human Rights Agreement, which was formed by the influnce of Human Rights Universal Decloration, is an international agreement influencing the internal law of parties. This agreement tries to secure some basic rights of human. The most special feature of the agreement is that it makes it possible to apply personally to European court of Numan Rights, which can give obliging decisions. European Court of Human Rights, the control mechanism of European Human Rights Agreement, continually expands the extent of the rules with its certain and obliging decisions for the parties. The court takes the human rights under more concrete guarantees by putting forward some principals with its decisions. The application of decisions taken by European Court of Human Rights to internal laws of parties is controlled by Ministers Committee of European Council which is a political organization. Recantly, by the influence of decisions taken by European Court of Human Rights against Turkey, the problem of human rights has been moved to government agenda in our country and thus positive improvements have been possible in terms of human rights.