Türk ceza mevzuatında yapılan düzenlemelerin adil yargılanma hakkına katkıları
Contributions of arrangements in Turkish penal legislation to the right to a fair trial
  1. Tez No: 228860
  2. Yazar: MEHMET BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsan Hakları günümüzde oldukça popüler bir kavram haline geldi. Gerçekte ise insanın var oluşundan beri onun sadece onurlu bir varlık olmasından kaynaklanan haklardır. Sadece insan olmak bu haklara sahip olmak için yeterlidir.İnsan haklarını korumanın en etkili yolu adil bir yargılama sisteminin bulunmasıdır. Aynı zamanda bir insan hakkı olan adil yargılanma hakkı, diğer tüm haklarında güvencesini oluşturur. Genellikle Adil Yargılanma hakkı adalet kavramı ile birlikte anılır. Bu tezde birinci bölümde genel olarak adalet ve adil yargılanma hakkı kavramları açıklandı. İkinci bölümde, Adil yargılanma hakkı ile ilgili bulunan başlıca uluslar arası belgeler incelendi. Türk hukukuna etkisi ele alındı. Üçüncü bölümde ise İnsan Hakları ve Adil yargılanma hakkı ile ilgili uluslararası düzenlemelerin Türk iç hukukuna etkileri incelendi. Türk Ceza Mevzuatında Adil Yargılanma hakkını sağlamak amacıyla yapılan düzenlemeler araştırıldı. Bu düzenlemelerin Adil Yargılamaya olan katkısı incelendi. Türkiye'nin tarafı olduğu İnsan Hakları ve adil yargılanma hakkı ile ilgili Uluslararası antlaşmalar da birlikte ele alındı. Özellikle iç hukuk uygulaması bakımından önemli olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve bu sözleşmeden doğan denetim mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ile birlikte mevzuattaki değişimin adil yargılamaya olan katkısı araştırıldı ve incelendi. Bu değişikliklerin adil yargılanma hakkının uygulanması anlamında olumlu katkıda bulunup bulunmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
At the present day, human rights become a considerably popular concept. In fact, human rights are the rights that result from human?s being a respected being from the beginning. Just being a human is enough to have these rights.The most effective way of preserving the human rights is to provide a fair judging system. Besides, right to a fair trial, which is a human right, is the security of all the other rights. Right to a fair trial is generally mentioned with the concept of justice. In the first chapter of the present thesis the concepts of justice and right to a fair trial are explained in general. In the second chapter, leading international documents that have been obtained on the right to a fair trial and their effects on Turkish law are examined. The third chapter focuses upon the effects of international arrangements about human rights and the right to a fair trial on Turkish domestic law. In addition, both the arrangements that were made in Turkish Penal Legislation in order to provide the right to a fair trial and the contribution of these arrangements to the right to a fair trial are examined. International agreements about human rights and the right to a fair trial to which Turkey has become party are focused on. European Convention on Human Rights which is especially important for the application of the domestic law, the case law of European Court of Human Rights which is the audit mechanism resulting from European Convention on Human Rights and the contribution of the change in the legislation to a fair trial are examined. It is also studied that whether these changes have contributed to the application of the right to a fair trial or not.