Nikolai Gogol'ün 'Bir Evlenme' adlı tiyatro oyununun edebi tahlili, Agafya Tihonovna karakterinin incelenmesi ve rol üzerine çalışmalar
Literatural examination of Nikolai Gogol?s theater play named 'The Marriage? , examination of the character Agafya Tihonovna and preparations on the role
- Tez No: 236000
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bir aktör oyunun ana fikrini doğru yansıtmakla yükümlüdür. Yazarın yarattığı dünyayı algılayabilmek ve doğru ifade edebilmek için kapsamlı bir hazırlık çalışması gereklidir. Stanislavski sistemine göre oyuncunun rolü ve eseri analiz ediş biçimi belirlenmiştir.Çalışmada öncelikle yazarın ve eserin edebi özellikleri incelenmiş, daha sonra karakterin ayrıntılı incelemesi yapılmış , rolün bu oyundaki yerinin belirlenebilmesi ve oyunun bütününün doğru algılanabilmesi amacıyla büyük ve küçük olaylar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An actor has the responsibility of reflecting the main idea of the play in a right way. In order to understand and reflect the world the writer has created, a detailed work of preparation is a must. The analysing way of the play and role for the actor is determined in the system of Stanislavski.In this work, firstly the literary properties of the writer and the play are determined. Then a detailed investigation of the character is established. In order to be able to understand the whole of the play and to place the character in the play in a right way the major and minor events in the play are determined.