Keman orta seviye metotlarının çalım teknikleri açısından içerik çözümlemesi
Evaluation of intermediate level violin studies in terms of their technical contents
- Tez No: 235999
- Danışmanlar: PROF. CEMAL YURGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada; ?Fiorillo 36 Etudes?, ?Kreutzer Etudes?, ?Rode 24 Caprices?, ?Mazas Brillant Studies? ve ?Dont Studies and Caprices? keman metotları içerdikleri çalım teknikleri açısından incelenmiş ve ?Fiorillo 36 Etudes? ve ?Kreutzer Etudes? metotları ülkemizdeki üniversitelerin Devlet Konservatuarları ve Müzik Öğretmenliği Programlarındaki kullanımları açısından örnek olarak seçilerek incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Araştırmada, etütlerin her biri incelenerek içerdikleri ve üzerinde durdukları çalım teknikleri saptanmış, uygulanan anket ile uzman görüşüne başvurulmuş, anket sonuçları sayısal verilerle ölçülmüş ve bulgular haline getirilerek yorumlanmıştır. Bulguların yorumlanmasından sonra araştırma probleminin sonuçları saptanmış ve bu sonuçlar içerisinden keman çalım tekniklerinin bu çalgının öğretmenleri tarafından örnek olarak seçilen ?Fiorillo 36 Etudes? ve ?Kreutzer Etudes? metotları kullanılarak öğrencilerine hangi etüt sıralamasıyla aktarıldığı ortaya çıkarılmıştır.Bu araştırmanın sonucunda ?Fiorillo 36 Etudes?, ?Kreutzer Etudes?, ?Rode 24 Caprices?, ?Mazas Brillant Studies? ve ?Dont Studies and Caprices? metotlarının içerdiği etütlerin işlediği çalım teknikleri ortaya çıkarılarak seviyelendirilmesine yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Eğitim, Keman Eğitimi, Metot, Teknik
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the violin studies“Fiorillo 36 Etudes”,“Kreutzer 42 Etudes”,“Rode 24 Caprices”,“Mazas Brillant Studies”and“Dont Studies and Caprices”are examined in terms of their technical content. Moreover“Fiorillo 36 Etudes”and“Kreutzer 42 Etudes”are evaluated for potential applicability in theState Conservatories and Music Instructor Education Programs of universities in Turkey.In this research, every etude is individually examined, opinions of the experts are collected through questionnaires and data from these questionnaires are boiled down into findings to be further discussed. Following a thorough analysis of these findings the results of the research problem is observed. Based on these results the order of etudes in“Fiorillo 36 Etudes”and“Kreutzer 42 Etudes”used by violin instructors to pass the violin playing techniques onto their students is uncovered.As a result of this research, we propose solutions and ideas towards the optimal ordering by the proficiency levels of the techniques involved in the etudes of the methods“Fiorillo 36 Etudes”,“Kreutzer 42 Etudes”,“Rode 24 Caprices”,“Mazas Brillant Studies”and“Dont Studies and Caprices”.KEYWORDS : Education, Violin education, Method, Technique