August Strindberg'in ?Matmazel Julie? oyununda çatışma kavramının incelenmesi
The analysis of the act ?mademoiselle julie? by August Strindberg in point of 'conflict conception?
- Tez No: 236001
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Matmazel Julie; August Strindberg'in 1888'de yazdığı, tek perdelik, önemli oyunlarından biridir. Konusunu gerçek bir olaydan alan oyun, yazarın yaşamından izler taşımaktadır. Oyun; özgür düşüncelerle yetişmiş bir anne ve toprak sahibi tutucu bir babanın soylu kızı Matmazel Julie ile işçi sınıfından gelen bir ailenin güçlü ferdi uşak Jean'ın, yaz dönümü gecesinde yaşadıkları katmanlı ilişkiyi anlatır. Bu ilişki, ? kimlik çatışması ? çerçevesinde değerlendirildiğinde ortaya hem yazarın hem de oyun kişilerinin yaşadıkları çatışmaları gözlemlenmektedir. Bu çalışma, bu gözlemin dayanaklarını sorgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
?Mademoiselle Julie?, is one of the important one act play which is written by August Strindberg in 1888. The act, which is based on a true story, has similarities with the author?s own life. In general, the act tells us a stratified relationship at a midsummer night between Mademoiselle Julie who is an aristocratic daughter of a mother grown up with independent ideas and conservative landholder father and Servant Jean who is a strong person born in a proletarian family. When this relationship is considered in the view of a personal conflict, the conflicts which the author and the actors experience are observed also. This work has examined the base of this observation.