Firmalarda iç kontrol sistemlerinin oluşturulmasının ticari bankacılık nezdindeki kredibilitelerine etkileri
Design of internal control systems in companies and effects on bank credibility
  1. Tez No: 236055
  2. Yazar: CUMHUR BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Örnek bir firma için, anahtar bir işletme sürecinin (sipariş-tahsilat) kontrol modeli oluşturularak, iç kontrol süreç modellerini etkin bir şekilde oluşturmanın firmanın ticari bankacılık nezdindeki kredibilitesine olan dolaylı ve direkt etkileri, hem firma finansallarını esas alan bankacılık kredi analiz kriterleri açısından, hem de uyulması zorunlu güncel yasal düzenlemeler ve regülasyonlar çerçevesinde incelenmiştir. Uygulama çalışmasından çıkan tüm sonuç ve öneriler bu çerçeve içerisinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
An ampyric study have been done by designing an internal control model for a key business process of a company. Direct and indirect effects to bank credibility of the firm by designing such a model have been analyzed in two perspective: the effects on company financials which are important for bank credit analysis, and the effects on legal and regulatory obligations which the companies have to be compliant for providing commercial loans. All results and suggestions have been listed within this frame.