Kadın çalışanların kariyer engellerinin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of career barriers of women employees to their organizational commitment: An application of four and five star hotels
- Tez No: 236075
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüz küresel ekonomik krizi ve değişen trendler ile birlikte, istihdam kavramı yeni bir boyut kazanmıştır. Kriz nedeniyle işten çıkarılanların ani ve sert şekilde hız kazanması, kariyer gelişimi ve planlamasının da seyrini değiştirmiş; çalışanlar ve işletmeler de bu kavramları yeniden tanımlamak zorunda kalmıştır. Ne var ki bu durum kadın çalışanlar için çok daha zor olmuştur. Kadın çalışanların iş ve sosyal hayatta kariyerlerini engelleyen bir takım etkenler vardır. Bu etkenler kadınlar için aşması oldukça zor bir cam tavan oluşturmaktadır. Kariyerlerinin işletme veya sektörde ilerlememesi de örgütsel bağlılıklarını da azaltmakta ve işten ayrılmalarına neden olmaktadır.Kadın çalışanların akıl hocasına sahip olmaması, iş ? aile dengesizliği yaşaması, erkeklerin yaygın bir sosyal ağa sahip olması ve ülkedeki stereotip anlayışı bu engellerin başında gelmektedir. Bunun sonucunda da ücret ve kariyer eşitsizliği ile iş tatmini ve işten ayrılma yaşanmaktadır. Bununla birlikte örgütsel bağlılıklarında da farklılık görülebilmektedir.Çalışmanın amacı, kadınların karşılaştığı kariyer engellerini tanımlamak, bu kariyer engellerinin örgütsel bağlılıklarını etkileme düzeyini ölçmektir. Bu amaçla literatür taraması yapılmış, özellikle kadınların karşılaştığı kariyer engelleri, engellerin yarattığı maddi ve manevi sonuçlar detaylı şekilde açıklanmıştır. Bu anlamda Kuşadası'nda dört ve beş yıldız otel işletmelerinde çeşitli kademelerde çalışan kadınları kapsamaktadır. Bu kapsamda anket çalışması yapılmış ve araştırmanın sonuçları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, together with the global economic crisis and changing trends, employment concept has gained a new dimension. A rapid and sharp increase in layoffs due to crisis has changed the progress of both career management and planning; employees and companies have to review these concepts. However, this situation is much harder for women employees. As there are some factors that affect women?s career in both social and business life, they create a glass ceiling hard to overcome. Not having a career that promotes regularly either in the company or sector, women employees? organizational commitments decrease and job quit intentions increase.Not having a mentor, work ? family conflicts, male dominant networks and stereotyping in the country are the leading barriers for women. As a result, wage inequalities and position injustices, low job satisfaction and high job quit intentions are experienced. Also, differences in organizational commitment levels can be seen.The aim of the existing study is to identify the barriers that women face and the effects of them to their organizational commitment. Thus, literature review was made and the barriers, their results are explained in details. The study includes the women employees in four and five star hotels in Kuşadası. As a research method, a questionnaire was prepared and applied to women. The results of the study are also evaluated.