Oyun teoremi ve bir finansal portföy seçimi uygulaması
Game theory and application of invidual investment decision
  1. Tez No: 236091
  2. Yazar: ONUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Canlılar doğaları gereği her zaman en iyi olma çabasındadır. İnsanoğlu da bu nedenden ötürü diğerlerinden iyi olma ihtiyacı hisseder. İnsan hem kendisi ile hem de çevresindeki çıkarlarının örtüştüğü diğer insanlar ile yarış halindedir. Bu yarış insanların bireysel olarak ya da gruplar halinde bir rekabet ortamı içerisinde olmaları anlamına gelir. Bireyler ya da firmalar bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için mevcut özelliklerini geliştirmek ve yeni özellikler edinmek zorundadırlar.Bireyler ve firmalar karar alma süreçlerinde bir takım tekniklere başvurmak durumundadırlar. Oyun Teoremi özellikle son yarım asırda bu karar alma tekniklerinden en sık kullanılan tekniklerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada ise bireysel yatırım kararı sürecinde, etkileşimli karar alma metotlarının en başında gelen oyun teoremi kullanılmıştır.Yatırım kararı verecek olan yatırımcı ve yatırımı yaptığı piyasa oyundaki oyunculardır. Oluşturulan bu model iki oyunculu sıfır toplamlı bir oyun olarak ele alınmıştır. Yatırımcının stratejileri ve bu stratejilere karşı piyasanın karşı stratejileri belirlenmiştir. Bu stratejilerin getirileri ile oyun matrisleri oluşturulmuş ve yatırımcı için optimal sonucu verecek çözüm aranmıştır. Ayrıca oyun matrisleri farklı tipteki yatırımcılar için fayda kuramından da yararlanılarak yeniden oluşturulmuştur. Riske karşı tutumları farklı olan yatırımcılar için oyunun çözüm matrislerinin yorumları yapılmıştırSonuç olarak, bu çalışma kapsamında yatırımcı için en uygun çözümü sağlayan yatırım çeşitlendirmesine karar verilmiştir. Günümüzün zorlu koşullarında piyasada tutunmak için bireylerin yatırımlarının optimal spnuç vermesi için kullanılabilecek bir model belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to nature living things are always need in an effort to be the best. Because of this reason, humankind feel to be beter than the others. People are in a state of competition both with theirselves and with people who share comon interest. This race means, people are in a competitive environment inviduals or groups. Individuals or companies to remain standing in this competitive environment, to remain standing, they have to find new features or improve their existing properties.Decision-making processes of individuals and firms will need to apply a number of techniques. Game Theory, has become most frequently used decision-making in the last half century. In this study, during the period of making a personel investment decision game theory is used. which is one of the prior method of interactive decision making.Investment decision maker and investments market are chosen as the players of the game. This model created as a two-player zero-sum game. Investor's strategies and strategies against this strategy has been identified. With the return of this strategy game matrices created and as a result the optimal solution was searched for the investors. Moreover, game matrices has been rebuilt for the different types investors with the help of utility theory. The solution of game matrices have been interpreted for the investors, which have different attitudes towards the risk.As a result, the decision has been made resulting with investment diversification for the investor. In today's challenging market conditions a model was determined with a need to hold the investment to end with optimal results of individual investors