Veri zarflama analizi ile etkinlik ölçümü ve sektörel bir uygulama
Efficiency measurement with data envelopment analysis and a sectoral application
  1. Tez No: 236090
  2. Yazar: GÖKHAN ERKOROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacını, etkinlik analizinde sunduğu avantajlar yüzünden sıklıkla tercih edilmeye başlanan bir yöntem olan Veri Zarflama Analizi (VZA)'nin incelenmesi ve VZA yardımıyla, Türkiye'nin önde gelen hipermarket zincirlerinden birinin bünyesinde yer alan 34 adet mağazanın göreli etkinliklerinin araştırılması oluşturmuştur. Bu amaçla 34 mağazaya ait etkinlik ölçümünü en iyi yansıtabilecek değişkenler seçilmiş ve ilgili veriler derlenmiştir. Hem çıktı odaklı CCR hem de çıktı odaklı BCC modelleri kurulmuş modellerin çözümleri DEA Solver yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar derlenerek, son bölümde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Data Envelopment Analysis which is increasingly getting used for it's advantages in efficiency analysis. By using DEA, the relative efficiency of 34 stores, in one of the Turkey's leading hypermarket chain, was projected. By this context variables which reflect the efficiency of 34 stores were chosen and the data were gathered. Output oriented CCR and output oriented BCC models were developed and the DEA Solver software program was used in analyzing these models. The results were discussed and interpreted in the last section.