İşitme engelli çocuk ve ergenlerde otistik bozukluk sıklığı ve eşlik eden risk faktörleri
The prevalance of autistic disorder and associated risk factors in youth with hearing impairment
- Tez No: 236096
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT MOTAVALLI MUKADDES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Otistik Bozukluk( OB )'un %9?37 oranında başka bir nörolojik durum veya medikal bozukluk ile birlikteliği rapor edilmektedir. Otistik Bozukluklar ile işitsel yetersizliklerin birlikteliğine dair bazı çalışmalar bulunmakla beraber, işitme engelinde otizm prevalansına dair çalışma kısıtlıdır. Bu nedenle bu çalışma işitme engeli olan gençlerde otistik bozukluk sıklığını sistematik olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ilişkili risk faktörleri de değerlendirilmiştir.Yöntem: Çalışmaya Fatih ilçesi Mimar Sinan İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda öğrenim gören, yaşları 5?17 arasında değişen 272 işitme engelli çocuk ve ergen dâhil edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında katılımcıların tıbbi dosyaları, özgeçmiş bilgileri, ebeveyn ve öğretmelerle doldurulan Otizm Davranış Kontrol Listesi ( ODKL ), sınıf içi gözlemleri ile muhtemel Otistik Bozukluk vakaları saptanmıştır. ODKL'de 45 üzeri puan alanlarla gözlem esnasında şüphelenilen 105 katılımcı ile ikinci aşamaya geçilmiştir. İkinci aşamada muhtemel vakalar psikiyatrik görüşme ve Çocukluk çağı Otizm Derecelendirme Ölçeği ( ÇODÖ ) ile psikiyatrik değerlendirmeye alınmış, DSM-IV tanı ölçütlerine göre net OB tanısı konmuştur.Bulgular: Psikiyatrik değerlendirme ve ÇODÖ sonrası 272 katılımcının 14'ünde ( %5,1 ) Otistik Bozukluk tanısı saptanmıştır. Otistik Bozukluğun eşlik ettiği işitme engelli katılımcılar, Otistik Bozukluğun eşlik etmediği işitme engelli katılımcılarla prenatal, perinatal, postnatal risk faktörleri açısından karşılaştırılmıştır. Otizmin eşlik ettiği grupta MSS'ni etkileyen hastalıklar ( epilepsi, serebral palsi, görsel yetersizlikler ), zihinsel işlevsellikte yetersizlikler ve düşük doğum tartısı daha yüksek oranda bulunmuştur.Sonuç: İşitme engelli bireylerde OB sıklığı genel popülâsyondan daha yüksek bulunmuştur. Bu grupta otizmle ilişkili en önemli risk faktörleri MSS hastalıklarının varlığıdır. İşitme engeli ve MSS hastalıkları bulunan bireyler otizm oluşturma açısından risk grubu olarak göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The reported rate of neurological / medical disorders in subjects with autistic disorders (AD) range between 9%-37%. Although there are some study on co-existance of autistic disorders and hearing impairment ( Hİ ), there is a shortage of study on prevalance of autism in hearing impairment. Therefore present study aimed to assess systematically the prevalance of AD in youth with hearing impairment. In addition, associated risk factors were assessed.Method: Study was done in, Mimar Sinan School,a special school for hearing impaired students. Participants were 272 children and adolescents age ranged between 5 ? 17 years old. Study was done in two stages. First stage aimed to detect the probable cases. It included reviewing the school files, observation of children in the classroom, teaching parents and teacher to fill out the Autistic Behaviour Checklist (ABC). 105 participants were considered as probable cases. In the second stage, the probable cases and their caregivers were interviewed. The final diagnosis of AD was made based on DSM-IV criteria and the score on Childhood Autism Rating Scale ( CARS ).Results: 14 of 272 participants reached the AD diagnosis ( %5,1 ) by clinical interview and CARS. The group with hearing impaired+autism compared with the group of only hearing impairment in terms of prenatal, perinatal,postnatal risk factors. Group with autism had higher rate of CNS disorders ( epilepsy, cerebral palcy, visual impairments ), intellectual disabilities and low-birthweight.Conclusion: The rate of AD in hearing impaired individuals is higher than general population. The most important risk factors associated with autism in this group are the presence of CNS disorders. The individuals with HI and CNS disorders should be considered as risk group for developing autism.